Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: V novém Fanoušovi bude Klytora muset splnit tři úkoly

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

7. 6. 2013

Dan Černý: Fanouš - Tři úkoly pro KlytoruČundr vás může otravovat. Především pokud jste jedenáctiletý hypergénius. To pak přílet mimozemšťanů a smrtelné nebezpečí na cizí planetě jistě oceníte. Podaří se Danu Černému pobavit čtenáře, i když se v hlavní roli objevuje především Fanoušova souputnice Klytora?

uvodni Dan Černý: Fanouš - Tři úkoly pro Klytoru

Rok zpátky se frajerský frigidní fracek Fanouš objevoval pouze v krátkometrážních příbězích. Pak hop do knihy. Továrna zkázy, pokos hordy zombií. A šup do druhé (ovšem vytvořené před tou první). Vesmírná odysea s tyranosaury i hippies. Pěkný krok vpřed, snad má Dan Černý ještě nějakou knihu schovanou.

Dan Černý
Český autor, naživo nejen díky lennonkám dosti sympatický, se stále profesionalizuje. Od vydávání fanzinu Sorrel přes příběhy v Aargh!u a Bedemanovi se dostal i k publikacím v dětských časopisech (například Čtyřlístku). Většinou míří na dospělého čtenáře a tvoří hlavně Fanoušovy příhody.

Tři úkoly pro Klytoru se od klasických Fanoušových lapálií trochu liší. Tentokrát reflektory nezabírají především Fanouše, ale jeho příjemnou společnici (ovšem ne jako sexuální partnerku, přece je Fanoušovi jedenáct) Klytoru.

Černý klasicky Klytoru posílá do spousty vtipných situací, z nichž se stejně nakonec vyvine jiná a z té další vtipná a tak dál. Nově Klytora mu navíc skýtá možnosti jeho oblíbených vtípků s erotickým nádechem (na které se těšíte, přece je vám více než jedenáct).

Zajímavé je, že co je v americkém komiksu mainstream, je u nás underground. Třeba Fanouš. Kolik najdete pouze akčních humorných komiksových knih? Ale! Proč by se stejně jako v americkém komiksu mělo autocenzurovat třeba zaclánějící rukou? Když se v komiksu dvakrát bradavky objeví, proč nemohou i potřetí?

obalka Dan Cerny: Fanous - Tri ukoly pro Klytoru

Nicméně právě výtvarná stránka podtrhuje šílenou grotesknost komiksu. Černý kreslí oblou a přehlednou linkou. Správně odměřený kalíšek nadsázky a humoru, který si zachovává dynamiku a vede čtenáře rychlým tempem.

Síla vizuálu tkví také v tom, že Černý do pozadí umisťuje spoustu gagů jako odměny pro pozorné. Jiné komiksy, jiná kultura atd. A některé, i přímo okaté, pobaví. Joplinie? Super. Nadšení čtenáři doufají, že se třeba někdy vrátí (a její scény s Klytorou budou necenzurované).

Fanouš přináší spoustu kvalitní zábavy. Přečte se sice neuvěřitelně rychle, ale jemu to jen prospívá. Při delším čtení by ztratil své kouzlo. Nic složitějšího, ale zabaví (někoho občas možná i nahlas rozesměje) a na některé obrázky se příjemně kouká.

Název: Fanouš: Tři úkoly pro Klytoru
Scénář a kresba: Dan Černý
Obálka: Dan Černý
Počet stran: 104
Vazba: paperback
Rozměry: 135 x 195 mm
Vydal: Novela bohemica, Praha 2013
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V novém Fanoušovi bude Klytora muset splnit tři úkoly

Hide picture