Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Vesmírnou jízdu Malého prince si stopne Nefritová planeta

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

16. 11. 2012

Malý princ nezemřel. Musí zápasit s hadem a zachraňovat před jeho zkázonosnou proradností všeliké planety. Nejnovější zastávkou se stává Nefritová planeta. Jak si odvážný a obratný hrdina povede tentokrát?

Po vzoru beatniků (no dobře, to je opravdu hodně nadnesené pojmenování) cestuje Malý princ vesmírem. Jeho cesta se zdá být nekonečnou a plnou bezmezných potíží. Od ducha původní knihy Antoina de Saint-Exupéryho se princátko však dost vzdálilo.

Matthieu Bonhomme

Pařížský komiksový autor (narozený 1973) začínal publikacemi pro dětsky orientovaný Spirou, díky němuž si mohl založit vlastní workshop. Přes ten se vyhoupl a mohl si dovolit nejen spolupráci s takovými hvězdami jako Lewis Trondheim, ale i vlastní svébytné album L’Âge de raison.

Odloučilo se nejen od jakéhosi filozofického podtextu, nýbrž i od samotné atmosféry. V původní knize se vyskytovaly vlídné dialogy, povznášející a hřející, ale hlavně byly o něčem. O poznávání, o vědění, o důležitosti přátelství. Zde půvabnou a nezkaženou atmosféru vystřídala tupá akce, záchrana světa.

Ovzduší duchaplného nábytku vědomostí versus ovzduší potřeby pomoci. Samozřejmě, není těžké ani zde objevit poselství, nalézá se jich zde spousta. Ale moralizování maximálně pro děti, přímočaré a viditelně nastrčené. Smiřte se s tím, Malého prince nevyvoláte zpět, ale přetavit ho do podoby dětského hrdiny také není k zahození.

Příběhově se nejedná absolutně o nic nového. Malý princ a Nefritová planeta přináší úplně to samé, jako předchozí tři alba, jen našroubované na jiné prostředí.

Komiks pro děti jak vyšitý

Jako jisté odlehčení, jako jisté osvěžení, tak opět působí třístránkový doplňující minipříběh. Tentokrát byl k představení své vize Malého prince pověřen Matthieu Bonhomme. Ve své krátké grotesce obrací Exupéryho problém naopak. Tentokrát jako světitel zasazující semínko zvědavosti působí Malý princ.

Nejenže svým vyprávěcím stylem dosáhne u čtenáře okouzlení a pobavení, nadto umí kreslit. Svou vzpomínky vyvolávající kresbou, asociující pradávnou animační tvorbu pro děti, ne tu dnešní, cartoonovou, naplňující hlavní příběh, podtrhne srdcezahřátí a ducha nevinnosti.

Komiksová série Malý princ má tu výhodu, že člověk může naskočit například právě u čtvrtého dílu. Znalost předchozího děje nikoho neochudí. Což se skvěle hodí k dětskému charakteru série. A Vánoce se blíží. Mít dítě do deseti let, není potřeba rozhodování, Malému princi by to pod stromečkem slušelo.

Originální název: La Petit Prince #4: La Planète de Jade
Český název: Malý princ #4: A Nefritová planeta
Scénář: Guillaume Dorison, Matthieu Bonhomme
Kresba:
Christine Chatal, Matthieu Bonhomme
Překlad: Lucie Šavlíková
Obálka: Christine Chatal
Počet stran: 56
Vazba: vázaná
Rozměry: 215 x 290 mm
Vydal: Mladá fronta, Praha 2012
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Vesmírnou jízdu Malého prince si stopne Nefritová planeta

Hide picture