Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Vítejte v Liberty Meadows, Ráji mužů zírajících na kozy

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

26. 6. 2013

Frank Cho: Liberty Meadows #1Frank Cho zavede čtenáře do svého útulku Liberty Meadows. Život jeho chovatelů i chovaných představí ve svých stripech. Povede se mu čtenáře i rozesmát, nebo každý bude zírat jen na ženské protagonistky? A nebo ani jedno?

uvodni Frank Cho: Liberty Meadows #1

Není útulek jako útulek. Ve zvěřinci v Liberty Meadows se objevuje vepř závislý na všem možném, platonicky zamilované káče a ropušák a zakrslý cirkusový medvěd s obsesí na kanadských žertících. A je se snaží zachránit beznadějný rybář, stydlín a obdařená žena.

Frank Cho
Korejsko-americký komiksový tvůrce netvoří jen stripy ve stylu Liberty Meadows, tvořil i pro Marvel a jiné obří značky, mezi jeho nejslavnější práce tak vedle LM patří například Shanna the She-Devil nebo Jungle Girl. Ano, většinu jeho prací spojuje nadaná ženská hlavní hrdinka.

Frank Cho má slabost pro vysoké a i v jiných ohledech kvalitně zpracované ženy, a tak na vás jedna taková kouká hned z obálky. Když ale člověk začne číst, působí to na něho jako trochu klamavá reklama.

Čtenář čeká nějaké odvážnější vtípky, lechtivé taškařice a podobně, ničeho takového se však nedočká. Jen pár takových scén se najde a to nijak odvázaných, jen klasická neschopnost někoho sbalit. Nic se nikdy neukáže, nic tvrdšího nikdy neřekne a ani se čtenář nedočká nemístných narážek. Nevěřte obálkám.

Tím, že jde o stripy, by čtenář čekal, že se u komiksu zasměje. Jistý náběh na vtip se v komiksu sice objevuje, většinou ale vyšumí. Spousta z nich je stavěná na klišé, nad kterými člověk kroutí hlavou, a občas člověk musí až přemýšlet, kde měl být skrytý vtip. On tam je, jen nepovedený.

obalka Frank Cho: Liberty Meadows #1

Ve druhé půlce se už kvalita trochu zlepšuje, takže to vypadá, že by v příštím díle mohlo přijít i něco dobrého. Snad.

Trochu to zachraňuje počet stripů. Když už čtenáře nic nepobaví, aspoň může sledovat lapálie hrdinů, které zná (už). Také má čtenář radost z poznávání popkulturních odkazů, i když už jde jen o takovou znouzectnost, čím se pobavit.

Občas je lepší jen prohlížet obrázky

Trochu se na stripech podepsalo denní vydávání. V dobrém, protože čtenáře baví sledovat, jak za sebou skutečně jdou roční období, svátky a povinnosti. Ve špatném, protože už i zde, v první knize, se objevuje recyklace. Sebevykrádání a opakování už několikrát použitých vtipů, které byly navíc laciné už napoprvé.

Pokud člověk chce kvalitní stripy, doporučuje se sáhnout po něčem jiném. Z černého humoru je tu bombastický Red Meat, z úsměvné něhy Macanudo a z toho zbývajícího ostatní stripová produkce Crwe. V Liberty Meadows se střídají ucházející stripy s trapnými. Zbývá jen doufat, že se příště zadaří lépe.

Název originálu: Liberty Meadows #1: Eden
Český název: Liberty Meadows #1: Ráj
Scénář a kresba: Frank Cho
Překlad: Filip Škába
Obálka: Frank Cho
Počet stran: 144
Vazba: Paperback
Rozměry: 210 x 295 mm
Vydal: Crew, Praha 2013
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Vítejte v Liberty Meadows, Ráji mužů zírajících na kozy

Hide picture