Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Vydejte se na Vizitu s Oscarem. V knize o kocourovi předvídajícím smrt

Redakce

Redakce

10. 12. 2011

Příběh podle skutečné události o kocourovi, který změnil lidské životy. Cestou k pochopení nepochopitelného, ve stínech kroků smrti, přichází kocour Oscar, který změní čtenářův přístup ke zvířatům navždy.

Kocour Oscar pozná, když má někdo zemřít Zdroj: sxc.hu

David Dosa působící jako geriatr a vyučující medicíny na Brown University se rozhodl sepsat příběh o kocourovi a jeho neuvěřitelných schopnostech, neboť sám byl jejich svědkem.

Kočičí věštecké schopnosti a ztráta paměti

Pečovatelský dům pro seniory, kteří trpí nevyléčitelnou Alzheimerovou nemocí, není ničím zvláštní. Jednoho dne se ale od hlavní pečovatelky doktor dozvídá, že kocour jménem Oscar navštíví vždy pacienta, který zanedlouho zemře, a tráví s ním poslední chvilky jeho života. Vědecky založený lékař nevěří a vydává se zpovídat příbuzné zemřelých, přičemž zjišťuje, že kocour opravdu má nevysvětlitelnou schopnost vycítit smrt.

Přečtěte si: Kniha Záchrana. Třetí soví strážci už čtenáře nepobaví

Mnohem více než o kocourovi samotném se ale dozvídáme o pacientech, jejich životech, posloucháme zpovědi pozůstalých, kteří si vyčítají, že měli Alzheimerovu nemoc poznat u rodičů dříve, že s nimi měli trávit více času. Dovídáme se, jak moc tato nemoc dokáže vymazat identitu jedince. Ani nemusíme číst o velkých bitvách a mocné magii, abychom v příběhu našli vlastní kouzlo.

Přátelství až do smrti

Hlavní postava lékaře působí hodně realisticky, doktor zaujímá zpočátku stejné stanovisko jako každý jiný. Skeptik myslící spíše na svoji kariéru, který kočky ani nemá příliš v lásce. Vydává se zjišťovat co nejvíce o Oscarovi a až teprve po dlouhé době začíná věřit v nadpřirozené schopnosti kocoura.

Protipólem doktora se stává ošetřovatelka Mary, která na Oscarovy věštecké schopnosti upozorní, ačkoli si s vědeckými důkazy na rozdíl od svého nadřízeného příliš hlavu nedělá. Oscara považuje za člena místní veliké nemocniční rodiny. Je jen těžko k uvěření, že tato obětavá žena byla kdysi týrána vlastním manželem.

Styl autora působí někdy až příliš věcně, je bez metafor a příkras, které by text více poetizovaly. Popisné pasáže doplňují myšlenky autora a příbuzných pacientů. V každé kapitole se čtenář seznamuje s jedním člověkem, avšak spíše s jeho nejbližšími a jejich minulostí. Celý text také vyjadřuje kritiku současného zdravotního systému.

Vizita s Oscarem není příliš fantasy, spíše není fantasy vůbec. Co v ní čtenář fantastického nalezne? Vždyť zvláštní schopnosti zvířat se ukazují skoro každý den. Nejedná se o knihu, která nabídne obvyklé dějové schéma, ale o něco mnohem citovějšího, a přesto stejně čtivého. Smrt se zde stává otevřeným tématem, před kterým rodina pacientů zavírá oči, ale jednou je bude muset otevřít. Stejně jako každý z nás, proto se kniha mění v pouť za pochopením toku času a smyslu života. Neboť jeden neobyčejný kocour upozornil lidi na to, že nikdo nezůstane sám ani během života, ani na jeho konci.

Název originálu: Making Rounds with Oscar
Český název: Vizita s Oscarem
Autor: David Dosa
Překlad: Marcela Dohnalová
Obálka: Vojtěch Kybal
Počet stran: 216
Vazba: vázaná
Rozměry: 130 x 205 mm
Vydal: Euromedia Group – Ikar
Doporučená cena: 229 Kč

Hodnocení: **** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Vydejte se na Vizitu s Oscarem. V knize o kocourovi předvídajícím smrt

Hide picture