Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Vydejte se s Fanoušem Po záhadných stopách tajuplna

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

27. 11. 2013

Dan Cerny: Fanous - Po zahadnych stopach tajuplnaFanoušův celovečerák už mají fanoušci možnost ujmout potřetí. Tentokrát bude doprovázet neohroženou ohrožovanou spisovatelku. Humor? Jistě. Brak? Docela určitě. Vydejte se s Fanoušem na nenáročnou a zábavnou oddechovku Po záhadných stopách tajuplna.

uvodni Dan Cerny: Fanous - Po zahadnych stopach tajuplna

Neúspěšná spisovatelka by ráda prožila nějaké opravdové dobrodružství, při němž tuhne krev v žilách, duchům jsou sekány hlavy a mimozemšťanům běhá mráz po zádech. Takové dobrodružství, o němž by lidé rádi četli. A tak Dan Černý v její kůži unáší Fanouše, aby nás takovou cestou provedl.

Dan Černý
Český autor, naživo nejen díky lennonkám dosti sympatický, se stále profesionalizuje. Od vydávání fanzinu Sorrel se přes příběhy v Aargh!u a Bedemanovi dostal i k publikacím v dětských časopisech (například Čtyřlístku). Většinou ale míří na dospělého čtenáře a tvoří hlavně Fanoušovy příhody.

Čirý mainstream. Nic jiného od Fanouše nečekejte. Ale on typický americký mainstream vlastně v Čechách mainstreamem vůbec není… Tak to opravme. Čirá nenáročná zábava.

Pro myšlenky jděte jinam. V touze po hloubce skočte do Macochy. Pro duši uvařte dušenou mrkev. Tady vypněte a nechte Fanouše, ať vás rozesměje, pokud se mu to povede.

Ze všeho nejvíce však stejně bude mít věrný fanoušek (Fanoušek!), který pochopí odkazy, Danovu sebeironii a jiné gagy.

obalka Dan Cerny: Fanous - Po zahadnych stopach tajuplna

Jde vlastně o takový ten dobrodružný brak, jak ho každý správný fanoušek jakéhokoli kulturního odvětví zná. Jen hlavní hrdina z něj dělá něco trochu odlišného. Vnáší osobitý humor a čtenáři přímo čekají, kdy konečně pronese nějakou tu svou oblíbenou hlášku.

Je tu ale změna. Ovšemže si stále ten malý klučina v pruhovaném tričku vynucuje vykání, ale ani jednou nepadne jeho povzdech ženský. A další radikální změna: Oblíbená Klytora se objeví teprve ke konci. Na druhou stranu v minulé knize byla v hlavní roli, tak tohle chvilkové odloučení na Fanoušových kvalitách nijak neubírá.

A vykejte mi

Místo toho se zde objevuje jiný kaz. Repetice schématu už je zde trochu na obtíž. A i přes tu úžasnou vzdušnou lehkost působí až příliš často komiks unyle. O umělém natahování se zřejmě mluvit nedá, přesto nejedno téma zkrátka nudí a čtenář už ho chce mít za sebou.

Z dosud vyšlých Fanoušů tak trojka představuje nejslabší kousek, možná je to tím, že vznikly tak rychle po sobě, možná absencí oživujících nápadů.  Možná se akorát už Dan příliš profesionalizoval a tak zabředl do osvědčené formy, možná už on bude požadovat vykání.

Fanouš je výborným adeptem na čtení do tramvaje. Nejen formátem, ale hlavně svým ztvárněním. Příjemně kreslený komiks, u něhož se nemusíte soustředít, nemusíte ani zbla přemýšlet a jen se necháte vézt po kolejích. Jen tentokrát na zadní obálce není upoutávka na další díl… No co, alespoň třeba Černý přijde s oslnivým množstvím nových šprťouchlat.

Název: Fanouš: Po záhadných stopách tajuplna
Autor: Dan Černý
Počet stran: 118
Vazba: Paperback
Rozměry: 135 x 195 mm
Vydal: Novela bohemica, Praha 2013
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Vydejte se s Fanoušem Po záhadných stopách tajuplna

Hide picture