Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Vydejte se s Logikomiksem na cestu Hledání absolutní pravdy

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

5. 11. 2012

Logikomiks. Počin, který by měl čtenářům pomoci ukotvit své místo ve světě, poodhalit taje matematiky, logiky i filozofie a navíc se poučit.  Je až neuvěřitelné, že i komiks s podnázvem Hledání absolutní pravdy dovede zaujmout a zabavit.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/logikomiks-ukazky/]

Říká vám něco jméno Bertrand Russell? Ne? Ani Russellův paradox? Pokud patříte mezi těmito jmény nedotčené, rozhodně sáhněte po nové publikaci Logikomiks. Přívětivou formou se vás pokusí naučit základy logiky, poučit o matematice i filozofii a v neposlední řadě budete svědky počátků psychologie jako vědy. Pokud jméno Russell mezi svými mozkovými spoji bezpečně vypátráte, tak co, stejně se možná něčemu přiučíte.

Apostolos Doxiadis
Rodák z Brisbane (1953), vychovávaný však v Řecku, se ve svých knihách zabývá matematikou a její prezentací laikům. Učinil tak ve své oceňované novele Uncle Petros and Goldbach’s Conjecture a nyní pokračuje komiksem nazvaným Logikomiks. Mimoto občas pracuje i s filmem a divadlem.

Zajímavě působí též způsob předkládání informací. Autoři komiks pojali jako přednášku Bertranda Russella vyprávějícího o svém životě. A tak předkládají Russellův životopis (sahající jen do dob začátku druhé světové války), v nichž prezentují jeho konfrontaci s již zmíněnými vědními obory.

I přes neobvyklejší pojetí je hlavní tažnou silou obsah. Poutavé informace zabalené do životopisného příběhu. Balík náročných myšlenek tak provzdušní láska, přátelství, nenávist a jiné trampoty všedního života. Nezahltí čtenáře pouhým suchým diktátem faktů, ale obleče jej do stravitelného (a přesto stále poučného) hávu.

Fyzici mají Malého fyzika, logici Logikomiks

Avšak přes to přese všechno autoři podceňují čtenáře. Už tím, že na začátku knihy obhajují komiksovou formu a dávají tak najevo, že ji považují zřejmě za nějakou nižší, kterou si zvolili jen pro to, že právě svou mrzkostí osloví více lidí. A snaží se tak svůj příběh předžvýkat a rozpitvat, zlehčit, usnadnit jeho čtení. Občas styl působí až jako výklad pro imbecily, úvahu autoři rozpitvávají natolik, že to člověka téměř ponižuje. Vizte například některé pojmy v závěrečném Poznámkovém bloku.

Na podobném principu, zaujmout co největší masu, nejobsáhlejší okruh čtenářstva, pracuje též kresba. Jednoduché linky slouží pouze k doprovodu příběhu. Na obtíž to však vůbec není – jak už bylo zmíněno výše, nejvíc láká obsah.

Přesto občas dovede kreslířské duo Alecos Papadatos a Annie di Donna překvapit. Nejenže postavy ztvárňují tak, že byste je i přes obří dávku zlehčení a minimalismu poznali, navíc v nich dokážou vystihnout emoce. Rovněž tak nechají pohyb dynamický a leckdy zaujmou i méně tradiční stavbou obrázku.

Logikomiks je rozhodně velice kvalitní komiks. Vedle Russella se čtenář dozví něco málo ze střípků o jiných myslitelích (absolutně geniálně je zpracována postava Wittgensteina, jehož osudy jsou ještě zajímavější, než Russellovy) a o jiných světonázorech. Pod názvem, který snad na každého působí jedině odpuzujícím dojmem, se skrývá zajímavý a kvalitní komiks. Velice dobré.

Originální název: Logicomix. An Epic Search for Truth
Český název: Logikomiks: Hledání absolutní pravdy
Scénář: Apostolos Doxiadis, Christos H. Papadiimitriou
Kresba: Alecos Papadatos, Annie di Donna
Překlad: Jaroslav Peregrin
Obálka: Alecos Papadatos, Annie di Donna
Počet stran: 336
Vazba: paperback
Rozměry: 170 x 237 mm
Vydal: Dokořán, Praha 2012
Doporučená cena: 699 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Vydejte se s Logikomiksem na cestu Hledání absolutní pravdy

Hide picture