Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Vyhrají hrdinové Tintinova tvůrce Závěť pana Pumpa?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

2. 1. 2013

Od jednoho z největších klasiků evropského komiksu, Hergého, vychází první díl ságy o dětských dobrodruzích a jednom šimpanzovi. Nechte i své potomky prožít závod o úspěšné získání Závěti pana Pumpa.

Že je Hergé autor jednoho hitu? Že nevytvořil nic jiného než Tintina? Omyl! První díl ze série Dobrodružství Jo, Zefky a Žoko představí jiné Hergého hrdiny. Tentokráte je odhaleno spiklenecké spolčení, jehož cílem je poškodit jejich otce a znemožnit jim zbohatnutí.

Hergé
Belgický komiksový autor, který patří mezi nejslavnější komiksové tvůrce vůbec, začínal jako ilustrátor skautského časopisu. Po redigování dětského magazínu začal publikovat celá alba a stal se skutečnou hvězdou. Vedle Tintinových dobrodružství vytvořil například Dobrodružství Jo, Zefky a Žoko.

Na koho komiks míří především, to snad není těžké uhádnout. Stejně jako u Tintina i zde cílovou skupinu tvoří dětské čtenářstvo. Ovšem díky jisté legendárnosti a obrovskému vlivu Hergého na komiks jako takový by neměl uniknout ani žádnému pravému fanouškovi tohoto média.

Záměr zaujmout děti podtrhují i hlavní protagonisté. Vedle několika dospělých táhnou totiž komiks dva dětští hrdinové a jejich šimpanzí pomocník. A do těch se ti nejmenší čtenáři vcítí mnohem lépe, než do kohokoli jiného.

Komiks tak servíruje vše, co od něj takové obecenstvo vyžaduje. Silný příběh, v němž hrdinové působí nadpřirozeně nadaně, jasně oddělené zlo od dobra, silnou dávku nenáročného humoru a možnost hádat, co za tím vším vězí.

Pro dospělé čtenáře se dílko samozřejmě jeví dosti naivně, ale s tím musí člověk počítat. Navíc, pokud si člověk uvědomí ten více než šedesátiletý propad, musí uznat, že  komiks obdobného ražení by klidně vytvořil někdo i v dnešní době. Doba vzniku jako by se na aktuálnosti vůbec nepodepsala.

Dokonce ani výtvarná stránka nevypadá nijak zastarale. U dětských komiksů se autoři stále drží podobného, zjednodušeného pojetí.

Ačkoli například v Tintinovi se Hergé předvedl více (ovšem jak v kterých dílech, třeba se i zde později vykreslí), rozhodně odvedl dobrou práci. Postavy mají spíše zjednodušené vzezření, ale všechny se dají rozpoznat a autor jim dovede vštípit pohyb i grimasy.

Náš praotec

Přesto jako by si občas autor nevěděl rady. Vedlejší postavy už čtenář rozpoznává hůře a i časové skoky čas od času působí trochu nelogicky.

Přes nepatrné množství nedostatků by se dala Závět pana Pumpa doporučit zřejmě každému preadolescentnímu dítěti, které nemá vyloženě odpor k četbě. Pro dospívající bude příběh dětinsky prostý, z dospělých jedinců pak zaujme jen ty, kteří rádi nostalgicky vzpomínají či objevují nové staré památky.

Název originálu: Les aventures de Jo, Zette et Jocko 1: Le testament de M. Pump
Český název: Dobrodružství Jo, Zefky a Žoko #1: Závěť pana Pumpa
Scénář a kresba: Hergé
Překlad: Kateřina Vinšová
Počet stran: 56
Vazba: brožovaná
Rozměry: 220 x 295 mm
Vydal: Albatros, Praha 2012
Doporučená cena: 159

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Vyhrají hrdinové Tintinova tvůrce Závěť pana Pumpa?

Hide picture