Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Vyjeďte si o Vánocích na Dobrodružství Mořských vlků

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

20. 12. 2014

Po čtyřiceti letech vychází oblíbený obrázkový seriál o Mořských vlcích z časopisu Ohníček. Dětský komiks Vojtěcha Steklače a Věry Faltové je výjimkou mezi podobnými resuscitacemi, protože neztratil nic ze svého kouzla a ze své energie, s nadšením ho přijmou i dnešní děti.

Dva kluci, praví mořští vlci, se spolu s rorýsem Emilem vydali na cestu za dobrodružstvím. A o to (jak se tak říká) nebude nouze, protože narazí na vskutku ďábelského doktora QQ, jehož cylindr ukrývá množství nápadů na ovládnutí/zničení/atd. světa. A kdo chce, může se jako čtenář na tuto cestu vydat také.

Vojtěch Steklač
Spisovatel a scenárista, jehož rukopis je čitelný zejména ve dvou faktorech: Většinou jde o příběhy pro děti a s velkou pravděpodobností se bude příběh odehrávat v okolí pražských Holešovic. Pracoval jako redaktor Ohníčku, Pionýru, Filip, dramaturg Československé televize a jeho bibliografie čítá úctyhodné množství položek.

Z pěti příběhů obsažených v novém souboru stále dýchá autorské nadšení. Čtenář se nezbaví dojmu, že si Vojtěch Steklač psaní náramně užíval, a najíždí na tuto vlnu také.

Scénář působí stále hravě. Nedrží se pevně nějakého schématu, ale autor si ho vede mnoha vedlejšími uličkami. Šoupne do něj vše, co ho zrovna napadne, přesto ale nevytváří dojem přeplácanosti, naopak ryzího umu tohle všechno zvládnout. Nechat vodotrysk vytrysknout, ale stále nad ním mít kontrolu.

obalka Vera Faltova: Dobrodruzstvi Morskych vlku

Kromě senzačního přístupu funguje i samotný děj. Poutavý, veselý, není složitý, i když má nějaké (malicherné) šmodrchance, a jede svižným tempem. I vtipy fungují. Navíc má klasicky démonského úhlavního nepřítele, což k tomuhle typu komiksů prostě patří.

Nic z toho by ale nestálo za to, nebýt věčné kresby Věry Faltové. Její rychlé karikující linky doplňují švih příběhu a jedou rychlým tempem. Faltová téhle káře odmontovala brzdy, na to se tu zkrátka nehraje. Šlápněte na to a žádné ohlížení zpět. Dobrý příběh pro děti má fungovat takhle.

Komiks, který nestárne. A vy díky němu mládnete

Dobrodružství Mořských vlků ukazuje, že existují kameny, které časem neerodují. Zatímco většina komiksů, především těch českých, které čítají více než těch třicet let, svým stářím trpí (i Tomanův úžasný Malý bůh už působí trochu moc staticky), Mořští vlci nikoli.

Mohli by být napsáni a nakresleni čtyři týdny zpátky a nic by se neměnilo, vypadá vskutku čerstvě. Tento komiks přetrvá ještě mnohá léta a bude bavit děti nejedné generace.

Post scriptum. Jen ho asi málokteré dítě dočte do konce. Před doslovem se končí. Sám vzpomínám, jak jsem jako malý nenáviděl předmluvy, doslovy a další. Prostě jsem je přeskakoval. Možná tak pro pamětníky, kteří si knihu koupí z nostalgie (kterým je i pro svůj obsah cílen), dětem dávat doslov je nápad tuze špatný.

Název: Dobrodružství Mořských vlků
Scénář: Vojtěch Steklač
Kresba: Věra Faltová
Počet stran: 232
Vazba: Vázaná
Vydal: Albatros, Praha 2014
Doporučená cena: 299 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Vyjeďte si o Vánocích na Dobrodružství Mořských vlků

Hide picture