Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Z rodné půdy po sto letech vykvačily Ladovy Nezbedné komiksy

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

11. 1. 2013

Josef Lada: Nezbedné komiksyVýbor komiksů z pera či štětce Josefa Lady z Humoristických listů ocení především Ladovi sběratelé. Ale i přes své stoleté stáří dovede zaujmout kresbou i příběhem i dnešní čtenáře a některým na tváři možná vykouzlí maličký úsměv.

Zapomeňte na hastrmany, vytěsněte z mysli obrázek českého venkova, nic takového nečekejte. Nezbedné komiksy prezentují krátké humorné komiksové povídky, v nichž Josef Lada svůj osobitý styl teprve hledal.

Josef Lada
Český klasik komiksů, ilustrací a pohádek, se narodil roku 1887 v Hrusicích (jejichž okolí se přejmenovalo na Ladův kraj) a zemřel o sedmdesát let později v Praze. S Čapkem a Nezvalem se stal otcem moderní pohádky. Proslavil se především komiksovým Švejkem a knihou Bubáci a hastrmani.

Z praotců zakladatelů českého komiksu (respektive obrázkových seriálů, jak se před dávnými časy komiksy nazývaly) vydrží srovnání s nynějšími tvůrci snad jen Lada a Ondřej Sekora. To oni dva představují nesmrtelné ikony, které nikdy nezestárnou. A tomu prvnímu právě vychází osudový výběr.

Nezbedné komiksy mapují jednu z nejdůležitějších etap Ladovy tvorby. Nejenže pro něho obrázkové seriály tvořily hlavní způsob obživy, navíc teprve nabýval svůj vlastní rukopis.

Ladův vizuál právě v tomto období získával své typické aspekty a v Nezbedných komiksech se toto dospívání silně odráží. Lada skáče mezi oproštěným ikonickým stylem a detailním vykreslováním, přesto si tohoto znaku čtenář povšimne jen jako zajímavosti, rozdíly přístupu jej nijak od čtení neruší.

obálka Josef Lada: Nezbedné komiksy

Ladova kresba za ty roky skutečně neutrpěla vůbec nic. Stále působí nějak dětsky hravě a silně narativně. Podtrhuje grotesknost situací a nestaví autorovi žádné meze. Nikomu nepřijde v Ladově zpracování vepř chovající se jako člověk nijak neobvyklý. Prostě tam patří a obrázek ho neomezuje.

Příběhová stránka jednotlivých humoresek pak opravdu neslouží k ničemu jinému, než k pobavení čtenáře. Jednoduché povídky s co nejsrozumitelnějším dějem a vtipnou pointou. Ale ať si kdokoli říká cokoli, ať se Lada jakkoli vyzdvihuje, na spoustě lapálií jeho hrdinů se věk podepsal.

Starý uspěchaný nezbeda

Dnešní humor je buď černější, nebo odvázanější a tak spousta příběhů vyšumí do prázdna jako přespříliš suchá. Možná kdyby měl delší prostor, dovede být Lada více mezigenerační, takhle však některé příhody působí moc uspěchaně, jako prvoplánový běh na žertovný závěr.

Komu jsou tak Nezbedné komiksy určeny? Náramně z nich zaplesají zřejmě všichni Ladovi fanoušci, neméně také komiksoví nadšenci, zpracování je úchvatné. Stejně tak náramně působí zasvěcená publicistika Tomáše Prokůpka. Ale vzhledem k ceně devět set korun za zhruba stostránkovou nepříliš barevnou publikaci rozporuplných kvalit po ní z jiných lidí zřejmě nikdo nesáhne.

Název: Nezbedné komiksy
Scénář a kresba: Josef Lada
Obálka: Josef Lada
Počet stran: 112
Vazba: Vázaná
Rozměry: 240 x 330 mm
Vydal: Albatros – Plus, Praha 2012
Doporučená cena: 899 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Z rodné půdy po sto letech vykvačily Ladovy Nezbedné komiksy

Hide picture