Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Zaměřte světla na rošťáka Barta Simpsona, Homerova syna

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

16. 10. 2013

Matt Groening: Bart Simpson #1 - Homeruv synKomiksové knihy Simpsonových už u nás vycházejí nějaký ten pátek a těší se velké prodejnosti. A proč se tedy nezaměřit na alotria žlutého chlapce Barta Simpsona, který se vás bude snažit za každou cenu rozesmát ve vlastní sešitové řadě?

uvodni Matt Groening: Bart Simpson #1 - Homeruv syn

Co nás tedy čeká v prvním díle? Nejprve Bart přibere pár kilo. No, možná trochu víc jak pár. Poté zažije zklamání nejen ve svém oblíbeném komiksu, ale také v lásce. A ve stylu cody přikvačí Kang a Kodos s neutuchajícím apetitem po lidském mase.

Bill Morrison
V komiksových Simpsonových se střídají hromady autorů. Holt spotřební masové čtivo. Jen pár statečných zůstává stále. Mezi nimi Bill Morrison, jeden ze zakladatelů vydavatelství groeningovských komiksů Bonzo Comics. Mimo svých ilustrátorských povinností (i Futurama) je to navíc skautík. Nic víc, nic míň.

Pojďme na to popořadě: V příběhu Tlusté nesnáze v malém Springfieldu se setkáváme s naprosto klasickým a omšelým dějem plným klišé a zvratů kvality zvratků. A navíc se čtenář setká s otravným moralizujícím prvkem, který sice očekává, ale stále doufá, že nepřijde. A on přijde. Rána.

Následují Holky v akci. Děj otrocky sleduje předem stanovenou linii a nic jiného ho nezajímá. Atmosféra, aspoň trochu normální vykreslení, ne, jede se prostě tak, jak musí, aby to byla ta bomba. Bomba možná do mozku čtenářů.

obalka Matt Groening: Bart Simpson #1 - Homeruv syn

A komiks ukončují Blízká setkání šprtího druhu. Stejně jako v předchozím segmentu možná jeden trochu světlejší moment a stejně jako on zabaví alespoň mladé čtenáře. A pointa? Pěst nudy do ganglií.

Bartova řada má cílovou skupinu kdesi o něco níže než klasičtí komiksoknihoví Simpsonovi. Kde u nich se čas od času může pobavit i dospělý čtenář, sešitovky míří opravdu spíše na studenty základní školy. A zde mají potenciál uspět a nejspíš i uspějí.

Pravá sešitová řada

Hlavní síla tohoto projektu tkví v tom, že jde o měsíční sešitovou řadu. Takové tu chybí a i člověka, který je jen komiksovým sběratelem a třeba ho obsažené komiksy nebaví, potěší. Chodit každý měsíc do trafiky pro nové číslo má své vlastní báječné kouzlo. A kdyby komiksy navazovaly a nebyly to jen povídky, ještě lépe (časem?).

Bart Simpson představuje ideální komiks, který může člověk kupovat svým dětem (navíc za krásnou cenu). Pro dospělého kupujícího má spíše jen sběratelské hodnoty, zábava příliš laciná a sázející na klišé gagy.

Název originálu: Bart Simpson Comics #1
Český název: Bart Simpson #1: Homerův syn
Scénář: Chris Yambar, George Gladir, James Bates
Kresba: John Constanza, Caroline Kelly, Phil Ortiz
Překlad: Petr Putna
Počet stran: 32
Vazba: Paperback
Rozměry: 168 x 258 mm
Vydal: Crew, Praha 2013
Doporučená cena: 39 Kč

Hodnocení: * (20 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Zaměřte světla na rošťáka Barta Simpsona, Homerova syna

Hide picture