Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Zažeňte nudu díky Macanudu. Čtvrtý díl v stopách předchozích

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

26. 11. 2013

Riccardo Liniers: Macanudo #4Riccardo Liniers si srdce svých čtenářů otevřel již první knihou svých stripů Macanudo. Nyní mají čeští fanoušci možnost držet již čtvrtý svazek. A co je čeká? Další dávka absurdit, roztomilostí, naivně chytrých a chytře naivních myšlenek a nemalá porce humoru. Buďte v pohodě, buďte macanudo.

uvodni Riccardo Liniers: Macanudo #4

Jindřiška si čte knihu. Jindřiška si vybírá knihu. Plyšový medvídek Madariago pomalu klouže po zdi. Slunce utíká po obloze a krade nám léto. Deprese mají volno. Ovce létají. Skřítci schovávají věci. Ptáci zpívají be-bop. Picasso kouká po inspiraci. Vítr krade deštníky. To a mnohem více naprosto běžných i naprosto surreálných scén očekávejte ve čtvrtém Macanudu.

Riccardo Liniers
Jeden z nejslavnějších argentinských komiksových tvůrců se narodil roku 1973. Ve svých pracích čerpá z osobního života a vlastních postřehů. Tři roky tvořil stripy Bonjour, ale věhlas získal s denním publikováním Macanuda. Dokonce při příležitosti vydání prvního dílu navštívil Českou republiku.

Kouzlo Macanuda Riccarda Linierse tkví v tom, že nejde úplně o klasické stripy. V běžných stripech se jede především přímo na branku ostrovtipu, autoři se snaží za každou cenu donutit čtenáře řehtat se na celé kolo. A takové stripy většinou kromě pár výjimek téměř dokonale nefungují.

Liniers tak ve čtvrtém díle, stejně jako v předchozích, servíruje svůj osobitý stripový rezervoár. Poetičnost a absurdita. Málokdy komiksy (a především stripy) připomínají poezii všedního života, Liniers však tuhle úlohu zvládá. Místo rozbubnované bránice nechá čtenáři na tváři roztomilý hrabalovský úsměv.

obalka Riccardo Liniers: Macanudo #4

Vedle takové poezie sází na absurditu. Mnohé stripy vlastně opravdu nejsou o ničem, jde jen o scénu nesmyslnou. A smyslnou. Podivně podivuhodně pohladí po duši a člověk na chvíli může z deprese velkoměsta utéci do pošetilé nereality a ulevit si. A může tam utíkat třeba s divokými slepicemi.

Kouzelnou atmosféru (metaforicky, ne jako harrypotterovskou) podtrhuje i Liniersova kresba. Záměrně infantilní barvičky vzbuzující nostalgické vzpomínání prosluněné letními dny. Také se vyznačuje hrou, jak vizuální, tak i se samotnými panely, jichž Liniers dovede plně využívat.

Nakažlivá macanudí nálada

Přesto čtvrtý díl znamená v téhle sérii ten nejslabší. Až mockrát čpí ze stripu repetice, stejně tak i absolutní nevědomost, co vytvořit. Jednou dvakrát se na to vtip dá nabalit, ale tentokrát to zašlo moc daleko. Občas se čtenář vyloženě nudí a doufá, že danou postavičku už víckrát neuvidí. A bohužel se plete. Ano, Alfio, jeskynní koule, mluvíme o tobě.

Nasajte náladu těchto nevšedně všedních stripů. Buďte volní, buďte šťastní, buďte v pohodě, buďte krásní, buďte hepy, buďte frí, buďte macanudo.

Název originálu: Macanudo #4
Český název: Macanudo #4
Scénář a kresba: Riccardo Liniers
Překlad: Markéta Pilátová
Obálka: Riccardo Liniers
Počet stran: 96
Vazba: Paperback
Rozměry: 190 x 190 mm
Vydal: Meander, Praha 2013
Doporučená cena: 268 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Zažeňte nudu díky Macanudu. Čtvrtý díl v stopách předchozích

Hide picture