Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Želví polévka? Už ne. Ninja želvy připravily lidskou polévku

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

5. 6. 2015

Ninja želvy. Snad každý je zná. Spousta z nás vyrůstala na animovaném seriálu nebo na slovenských Mladých ninja korytnačkách. Ale jak to vše začalo? Comics Centrum začalo vydávat původní řadu od Eastmana a Lairda a čeští čtenáři mají konečně možnost nahlédnout do kořenů kultu z kanálu.

uvodni Peter Laird: Ninja zelvy

Když si krysu pořídí mistr bojových umění, může z jeho cvičení leccos odkoukat, to je známá věc. A tak se i z krysy časem může stát róši, mistr, otec, nindžutsu ovládající hlodavec. Především dostane-li se do styku s radioaktivní látkou, v níž se zmáčí čtyři želvičky. Jména dostanou po renesančních umělcích.

Kevin Brooks Eastman
V roce 1984 začínající sběratel komiksů Kevin Eastman vydal se svým kamarádem Peterem Lairdem první číslo tehdy nezávislého komixu Ninja želvy. Další čísla pokračovala a po chvíli byl ze série (a inspirovaného seriálu) celosvětový hit. Vedle toho od devadesátých let vede Eastman magazín Heavy Metal, který představuje prostor pro rodící se progresivní legendy.

Původní Ninja želvy, které vycházejí v této edici, ale nejsou těmi, které známe ze seriálu. Mnohem syrovější, mnohem surovější. Běžně se tvrdí, že původně šlo o komiks pro dospělé. No, upřímně, užije si ho i mládež, ale opravdu je o dost drsnější, než jak jsme si ho představovali.

Ninja želvy se sice snaží nezabíjet zbytečně, ale smrti protivníků se zas tolik neštítí. Několikrát v knize vystříkne krev. A nějaké to sprosté slovo z obojživelných úst také občas vypadne.

Peter Laird: Nindza zelvy 1Co se týče vyprávění, tak Kevin Eastman se očividně teprve rozehřívá. Byť už vypráví dost zásadní příběhy (origin, Trhač, April, Casey) a od první stránky jde o zábavnou jízdu, jeho styl zpočátku trochu skřípe. Časem se nějak promaže a plyn sešlápne až k zemi.

První dva sešity ještě plynou dost pomalu, ale časem chytá vyprávění to správné tempo, které podobné nenáročné příběhy potřebují. Čistě akční příběh bez jiných ambicí než pobavit potřebuje rychlé tempo, utíkat po stránkách a nutit člověka otáčet jeden list za druhým. A Eastman si takový um vypracoval.

A pak že nejde dělat levné komiksy

Podobně se vyvíjí i rukopis Petera Lairda. Jeho kresba má opravdu feeling nezávislých komiksů a uchovává si ho i přes to, že se s přibývajícími stránkami stává mnohem přehlednější a zbavuje se siláckých gest (želvy musí skákat nindža skoky i do kanálu). Laird skvěle táhne příběh a vše v jeho režii šlape, jak má.

Ninja želvy v nově vydávané řadě (po vzoru UKK s obrázkem na hřbetu) předvádí dospělejší verzi známého seriálu, ale pořád se stejným clem: Zabavit. A že tahle mutantí akční řežba baví, o tom se nedá pochybovat. A bude to jen lepší… (a časem se možná dostane i na legendární Bodycount)

(a už není pochyb o tom, že nadávání na ceny u Comics Centra je dávno pasé, tohle finanční dostupností konkuruje UKK)

Název originálu: Teenage Mutant Ninja Turtles: The Works, vol. 1
Český název: Želvy Ninja: Menu číslo 1 – Jedinečný originál
Scénář: Kevin Eastman
Kresba: Peter Laird
Překlad:
Václav Dort
Počet stran: 160
Vazba: Paperback
Vydal: Comics Centrum, Praha 2015
Doporučená cena: 249 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Želví polévka? Už ne. Ninja želvy připravily lidskou polévku

Hide picture