Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Želvy Ninja podruhé. Letí se masit vesmírné mutanty!

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

21. 9. 2015

Želvy Ninja Kevina Eastmana a Petera Lairda se u nás s prvním menu plným lidských končetin chytily na první dobrou. Nyní poslíček přináší další krabici. Otevřeme-li ji, můžeme cítit menu číslo 2.

uvodni Peter Laird: Ninja zelvy

Želvy Ninja letí do vesmíru. A přestože tam možná konečně nebudou vybočovat ze zaběhlého usu pozemské image člověka, klid si neužijí. Jen místo dvounohé, dvouruké a růžové svoloče jim do cesty bude lézt svoloč barevná a exotická. O to větší sranda by mohla být uklízet je rozsekané do škarpy.

Kevin Brooks Eastman
V roce 1984 vydal začínající sběratel komiksů Kevin Eastman se svým kamarádem Peterem Lairdem první číslo tehdy nezávislého komixu Želvy ninja. Další čísla pokračovala a po chvíli byl ze série (a inspirovaného seriálu) celosvětový hit. Vedle toho od devadesátých let vede Eastman magazín Heavy Metal, který představuje prostor pro rodící se progresivní legendy.

Ve druhém čísle Želv Ninja dostanete přesně totéž, co v čísle prvním. Přímou a upřímnou mlátičku bez vyššího smyslu. A to není na škodu. Zatím vše funguje tak, jak má, zatím se ještě prostý koncept neomrzel a o nic jiného zde očividně nejde.

Jako celek komix funguje, ale občasné zakolísání stejně čtenář zaregistruje. Na bezduchou akčňárnu, jakou Želvy Ninja jsou (to neberte jako stěžování si), to někdy šlape trochu pomalu. Neuškodilo by trochu méně dialogů, které tu zpomalují tempo. Jak krásně všechno jede v části, kde najdeme jednu dvě bubliny na stránku?

Peter Laird: Zelvy Ninja 2Druhá kniha se od první odlišuje také tím, že má mnohem komplexnější děj. Ano, v jedničce polovinu knihy spojoval příběh s myšilovy, ale tady máme celý svazek protkán jednou nití.

A není to na obtíž (dokonce i vesmírná šílenost celkovému pojetí sedne), jen bez uměle vsunutých vysvětlování předchozího děje by se čtenář obešel. Ale tento neduh se vidí u komiksů z devadesátek často.

Jsme tým a jako tým jim — nakopeme — prdel!!!

Mnohem ucelenější je též kresba. Kdežto v prvním menu se zřetelně odrážel vývoj Petera Lairda, ve druhém už svou polohu našel. A k dusajícímu příběhu padne jako ušitá.

Želvy Ninja i v druhém svazku představují nenáročnou akční oddechovku, perfektní na odreagování či na jednoduchou rychlou zábavu do metra. Nezbývá než doufat, že se tahle polévka rychle nezají a že se budou Eastman s Lairdem dávat svým vyšinutým nápadům prostor i v dalších číslech.

Název originálu: Teenage Mutant Ninja Turtles: The Works, vol. 2
Český název: Želvy Ninja: Menu číslo 2
Scénář: Kevin Eastman
Kresba: Peter Laird
Překlad:
Václav Dort
Počet stran: 160
Vazba: Paperback
Vydal: Comics Centrum, Praha 2015
Doporučená cena: 249 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Želvy Ninja podruhé. Letí se masit vesmírné mutanty!

Hide picture