Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Ženo, Chalánková se ptá, proč nejsi jak chlapi v práci, vole?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

31. 5. 2015

Velice osobité stripy Venduly Chalánkové už shrnoval například sborník Cukr & počasí. Nyní vychází další výbor, nazvaný Proč nejsi jak chlapi v práci, vole?. Ze života žen v domácnosti, umělkyň, feministek, ponořte se do nové várky Chalánkové tragikomiksů (byť něco z toho už můžete znát z Cukru).

uvodni Vendula Chalankova: Proc nejsi jak chlapi v praci, vole?

Ženský seděj u televize. Ženská vaří. Ženská tloustne. Ženský tokaj o blbostech. Ženský nakupujou. Chlap nemá práci. Chlap hledá práci. Chlap nemůže najít práci. Trapasy ze života. Týnejdžři a jejich problémy. Tak vypadají náměty stripů Venduly Chalánkové. Zdá se vám to povědomé?

Vendula Chalánková
Vysokoškolsky studovaná výtvarnice Vendula Chalánková působí na české scéně už mnoho let a neznáma není ani na jiných scénách. Mezi její fanoušky se řadí Japonci, Němci, Angličani, dokonce i Bosňané. Vedle menších přídavků jsou jejími jedinými samostatnými publikacemi Cukr & počasí a Proč nejsi jak chlapi v práci, vole?.

Ačkoli jde o náměty především ze života žen (a to není nějaká cynická parafráze na Ze života hmyzu), neznamená to, že by si mužské osazenstvo nepřišlo na své. Ostatně, podívejte se někdy na publikum Nikoly Muchové, ten samý případ. Jen Mucha oproti Chalánkové vítězí na všech frontách.

U Venduly Chalánkové je důležitý vývoj. Jsou-li stripy řazeny chronologicky, dá se přistoupit k přímé úměře novější = lepší. Kdežto v první polovině funguje tak každý pátý strip, v druhé části už se hluchých míst vyskytuje méně. Ale nijak závratně, stále se dokonalé bomby (balení feministky) mísí s úplně trapnými kousky (výstava, underground…).

obalka Vendula Chalankova: Proc nejsi jak chlapi v praci, vole?Protože se mísí dobré vtipy s těmi nebezpečně špatnými, které převažují, čtenářovo oko sleduje více výtvarnou stránku. A přestože jde o minimalismus v největší míře, je překvapivě bohatá.

Vendula Chalánková tvoří své šprýmovné kousky velice osobitým způsobem: Vystřihuje z barevných papírů. Pozadí nulové, postavy stvořené několika barevnými plochami.

Přes všechny (ne neodůvodněné) předsudky vystihne tímhle způsobem své hrdiny kvalitně a přesně. Barevné plochy mají osobnost, mají city ohlodané na kost, archetypální postoje, člověk v jejich tvářích až vidí ten cynismus.

Bohatý minimalismus

A přestože se to na první pohled nezdá, je v jejích pracích zřetelný umělecký vývoj. Člověk ho musí hledat, ale najde ho. A potěší, koláže se pak stávají záludnějšími a promyšlenějšími (v rámci Venduly Chalánkové).

Proč nejsi jak chlapi v práci, vole? má dva povedené atributy: Název/obálku a výtvarnou stránku. Na poli scenáristickém jde bohužel o velké zklamání. Člověk by podle toho, na co v minulosti narazil, čekal mnohem reprezentativnější výbor. No, snad zase za pět let.

Název: Proč nejsi jak chlapi v práci, vole?
Scénář a kresba: Vendula Chalánková
Vazba: Paperback
Počet stran: 72
Vydal: B4U Publishing, Brno 2015
Doporučená cena: 229 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Ženo, Chalánková se ptá, proč nejsi jak chlapi v práci, vole?

Hide picture