Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Životopis Anne Frankové. Milý záměr, kruté provedení

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

5. 6. 2013

Ernie Colon: Anne Frankova - Komiksovy zivotopisDeník Anne Frankové patří mezi klasiky literatury a jde o jednu z nejčtenějších knih o druhé světové válce na světě. Proč ji tedy nezpracovat i jako komiks? A rovnou to pojmout jako celý její životopis? Protože se to nemusí podařit, jak ukazuje Anne Franková: Komiksový životopis.

uvodni Ernie Colon: Anne Frankova - Komiksovy zivotopis

Chudák Anne Franková. Budoár této mladé dámy tvořil jeden dům a nikam jinam ona ani její spolubydlící nemohli. Stačí mi malý dům, malá místnost. Uvnitř židé, venku nacisté. Dva roky hry na kočku a myš. Na schovávanou. Schovala jsi se mi. Nepřestal jsem tě hledat. Tři čtyři pět. Už!

Anne Franková
Holčička židovského původu, která se se svou rodinou a několika dalšími židy musela před nacisty schovat uvnitř jednoho baráku. Po dvou letech si pro ně však gestapo stejně došlo a ona zahynula v koncentračním táboře. Zachoval se po ní pouze její deník, který vydal její otec a který se zařadil i mezi povinnou četbu.

Ne vždy se povede někomu složit poklonu. Ke klasickému dílu, jakým Deník Anne Frankové rozhodně je, se má přistupovat s úctou. Jenže stává se, že to člověk přežene a ve snaze zachytit úplně vše zapomene na to hlavní: Aby to všechno drželo pohromadě.

Protože se zřejmě pokoušeli tvůrci tohoto komiksu předat čtenáři veškeré informace, které měli, včetně toho opravdu nejmenšího detailu, příběh se ztrácí. Přesné počty mrtvých, přesné počty zatčených, na decimetry přesné rozměry pokojů. A není to zbytečné?

Především první polovina knihy, která se odehrává ještě před Deníkem, před dobrovolným sebeuvězněním, působí pouze jako výčet informací. Včetně podrobností jako komu jaký (úplně zbytečný) dopis směřoval nebo naprosto chladně formulovaných emocí typu Toto místo měla ráda.

obalka Ernie Colon: Anne Frankova - Komiksovy zivotopis

Hledáte učebnici dějepisu? Sáhněte po tomto komiksu, tady máte data  s přesností na dny (a kde ne, tak tam se uvádí, že informaci nelze dohledat). Forma komiksu? Naprosto zbytečná. Za celou knihu je důležitých zhruba pět obrázků, vše ostatní Sid Jacobson odvypráví v neosobní třetí osobě v rámečcích, a komiksové panely působí jen jako ilustrace s naivně jednoduchými a zbytečnými zvoláními. Ledaže by vás nějak obohatilo Jsem na vás pyšná, Tady mě máte nebo Edith!

U takovýchto počinů by také nevypadalo dobře, kdyby hlavní postavy nebyly úplní hrdinové, že? Takže proč na padesáti stránkách zhruba dvacetkrát nezmínit, že Otto se svým dcerám věnoval, přestože měl tolik práce? Je prostě borec, tak to čtenáři natlučeme do hlavy, ať chce či nechce.

Jak dopadá komiks na zakázku?

Trochu lépe než scénář si stojí kresba Ernieho Colóna. Sice je naprosto zbytečná, občas se dokonce pro zjednodušení informace udávají pouze v bodech, ale funguje. A selhávání toho, že většina postav vypadá stejně a občas tu danou postavu čtenář nerozpozná, mu člověk promine výměnou za těch pár opravdu hezkých scén vyvedených jiným stylem. Ale to už je pouze taková znouzectnost kvůli celkovému provedení.

Jaký má tento komiks účel? Má nalákat čtenáře k Deníku Anne Frankové? To tedy nezvládne. Spíše odradí. Náboj, který mladičká Anne do svého deníku vkládala a který dělal toto dílo tak výjimečným, se naprosto ztrácí. Zájem hasí tak jako jejich životy. Zájem o deník infikuje tyfem a nechává ho v bolestech zmírat.

Mnohem spíše jde o dějepisnou učebnici. Pro děti. Ale opravdu špatně vytvořenou. Vezměte si raději opravdovou učebnici, ta bude mnohem záživnější než tahle nelidsky nudná encyklopedie. Ostatně, co taky čekat od komiksu na zakázku (a navíc od Domu Anne Frankové).

Název originálu: Anne Frank – The graphic biography
Český název: Anne Franková – Komiksový životopis
Scénář: Sid Jacobson
Kresba: Ernie Colón
Překlad: Miroslava Ludvíková
Obálka: Ernie Colón
Počet stran: 156
Vazba: vázaná
Rozměry: 155 x 230 mm
Vydal: Paseka, Praha 2013
Doporučená cena: 270

Hodnocení: ** (30 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Životopis Anne Frankové. Milý záměr, kruté provedení

Hide picture