Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Zjistěte, jaké to je žít s ostýchavostí V kůži Woodyho Allena

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

15. 11. 2013

Stuart E. Hample: V kuzi Woodyho AllenaWoody Allen má obrovskou základnu fanoušků. Málokterý režisér ji má tak roztahanou. Přesto nejeden skalní fanoušek netuší, že Woody Allen působí také jako spisovatel. A kdo ví, že byl také hrdinou novinových stripů? Sotvakdo. To se naštěstí nyní může změnit, protože sborník stripů s Woodym v hlavní roli nyní vychází i u nás.

uvodni Stuart E. Hample: V kuzi Woodyho Allena

Ačkoli se ve stripech v podstatě objevují ta samá životní témata, z nichž jen málokdy vyjde Woody jako vítěz, knihu se podařilo rozložit na několik námětových kapitol, které se ovšem vzájemně prolínají. Můžete tak nahlédnout do Woodyho trablat se životem, beznadějí filozofování, šikany ze strany rodičů a do dalších typicky Allenovských prvků.

Stuart E. Hample
Americký komiksový (především stripový) scenárista a kreslíř a autor dětských knih žijící v letech 1926-2010. Přesto umění (jakékoli) až příliš často netvořilo jeho výhradní zdroj obživy. A i tak dokázal své se svými stripy dobýt stránky více než pětistovky novin. A stránky nejedněch sebraných knih.

Největším lákadlem tohoto výběru je samozřejmě právě postava Woodyho Allena. Jeho osobnost poskytuje obrovský terč, proti němuž se mohou dobře mířené vtipy vrhat jako chytře hozené šipky. Ale co je jeho opravdovou nejsilnější vlastností?

Vizuál. Stuart E. Haple totiž neotravuje tím klasickým co nejminimalističtějším způsobem, jak kreslit stripy. Ne že by používal opravdu propracovaný styl, to ne, stále se pohybuje mnohem blíže ikonismu než realismu (o dost), ale alespoň zde člověk tolik neregistruje opakování se, nudu, fádnost.

obalka Stuart E. Hample: V kuzi Woodyho Allena

Navíc se Hampleovi podařilo Woodyho postavu nakreslit nejen perfektně rozeznatelně a opravdově, ale vlastně i roztomile. Přes všechny komplexy a nálady nadřazené méněcennosti. A co je ještě lepší, přitažlivé ženy opravdu působí přitažlivě, kdo by se na první pohled nezamiloval do slečny na zadních deskách pod přebalem?

Bohužel stripy až příliš často selhávají na úrovni scenáristické. Člověk pozoruje až příliš nepříjemnou repetici, recyklaci, přespříliš vtipů vůbec nepůsobí vtipně. A to občas padá téměř ke dnu komedie, většinou se pohybuje někde lehce pod průměrem. Woody to nezachrání. A těch na prstech jedné ruky spočitatelných opravdu perfektních stripů také ne.

Stejně je z rodu Allenů nejlepší Ginsberg

Velice příjemně kupodivu působí rozsáhlá předmluva. Neprezentuje se v ní klasické vychvalování do nebes a podobný propagačně reklamní hnůj, ale opravdu se věcně a upřímně odhaluje pozadí vzniku a osoba Woodyho.  Samozřejmě ke konci už to trochu začne lézt na nervy, ale být to jen o stránku kratší, je to tip top.

A i tak oproti klasickým předmluvám bomba.

Vzato kolem a kolem, jde trochu o zklamání, protože si fanoušci od Woodyho přejí víc. Ale také jde o sběratelskou povinnost. A formátem a pevnými deskami (i starým novinovým laděním vnitřku) o krásně zpracovaný sborník, když se tedy odhlédne od nevkusného plýtvání prostorem uvnitř knihy. To by bylo příjemnější i zmenšit formát.

Název originálu: Inside Woody Allen
Český název: V kůži Woodyho Allena
Scénář a kresba: Stuart E. Hample
Překlad: Viktor Janiš
Obálka: Stuart E. Hample
Počet stran: 240
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 210 x 297 mm
Vydal: Paseka/Argo, Praha 2013
Doporučená cena: 498 Kč

Hodnocení: ** (40 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Zjistěte, jaké to je žít s ostýchavostí V kůži Woodyho Allena

Hide picture