Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Zná David B. v Zahradě ve zbrani Čechy lépe než sami Češi?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

16. 9. 2015

Baobab ve své minulosti komiksy příliš nehýřil a když už něco vydal, šlo spíše o dětské čtení. Se Zahradou ve zbrani autora Padoucnice Davida B. tento usus rozvíjí i porušuje. Máme tu něco mezi pohádkou, mytologií a historickým vyprávěním. Nehledě na vhled do pobláznění jakékoli formy.

uvodni David B.: Zahrada ve zbrani

Zahalený prorok přichází do chalífátu, aby pomstil všechny týrané a utlačované. Sekta Adamitů se v okolí Tábora a vprostřed Nežárky rozhodne vést svůj boj proti sexuální upjatosti. A buben vyrobený z kůže Jana Žižky se zamiluje do venkovské bubenice. A myslíte, že si někdo uchová zdravý rozum?

David B.
Rodák z Nîmes David B. (vlastním jménem Pierre-François Beauchard) studoval v Paříži umění a následně se okamžitě vrhl do světa nezávislých komiksů. Ovšem pravý průlom přišel až roku 1996 s prvním dílem autografického komiksu Padoucnice. Kromě v Česku známé Padoucnice a Zahrady ve zbrani spolupracoval například se Sfarem či Guibertem.

Již William S. Burroughs tvrdil, že staré mýty jsou překonány a je potřeba vytvářet mýty nové. Gary Snyder sepsal Mýty a texty a jeho Hory a řeky bez konce nejsou ničím jiným než novou mytologizací. A i když se David B. v Zahradě ve zbrani obrací do historie, působí přesně jako příručka takových mýtů. Vezměme legendy, lidové vyprávění a vytvořme z něj epický mystický příběh.

Knihu tvoří tři komiksové povídky: Zahalený prorok, Zahrada ve zbrani a Zamilovaný buben. Byť druhou i třetí spojuje lehce příběhová linie odehrávající se v Čechách za husitů, celý sborník má sjednocující prvek: Příběh posedlosti, nekritické, šílené víry. Ať už náboženské, ideologické nebo víry v lásku. A to vše podle skutečných povídaček.

Zahalený prorok přináší mystické vyprávění odpovídající legendám tradovaným a zohýbaným staletími ústního předávání. Vypointovaný a zajímavý příběh, který spíše než cokoli jiného představuje pohádku pro dospělé.

David B.: Zahrada ve zbraniZahrada ve zbrani, vyprávějící o pověstných českých Adamitech, zprostředkovává povědomou historii přerodu ekologicko-liberální myšlenky v sodomistické znásilnění prvotních myšlenek. Kterak se dobrosrdečná idea může zvrtnout, nedáte-li si pozor.

V Zamilovaném bubnu se vrací Jan Žižka v inkarnaci bubnu. O neschopnosti zbavit se starých neduhů, životního přesvědčení, lásky. A o tom, co všechno pro nás láska znamená.

Pravda za mýtem nikdy není prozaická

Všechny povídky B. vypráví velice čtivě a lehce, proto ten dojem dětské knihy, obsahově má ale mnohem více co říct dospělým. Nehledě na zástupy naháčů. Kdo se chce vyhnout chybám, měl by se poučit z historie. A zde tak může udělat zábavnou formou.

Baobabu se povedlo vydat veselou publikaci, která nejen že poučí, navíc dává čtenáři možnost kochat se kouzelnými výjevy Davida B.

(a kdo by chtěl, šup začátkem října do Tábora, kde si můžete autora nechat podepsat)

Název originálu: Le jardin armé et autres histoires
Český název: Zahrada ve zbrani a jiné příběhy
Autor: David B.
Překlad:
Hana Zahradníčková
Počet stran: 112
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Baobab, Praha 2015
Doporučená cena: 320 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Zná David B. v Zahradě ve zbrani Čechy lépe než sami Češi?

Hide picture