Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Zuřivý reportér z Transmetropolitanu našel lék na korupci

Jan Šuška

Jan Šuška

13. 12. 2013

Warren Ellis - TransmetropolitanKonečně pořádná stopa! Spider Jerusalem přišel skoro o všechno, zdraví mu neslouží a jediné, co ho drží na nohách, je vidina houpajícího se Garryho těla na oprátce. Kdo zvítězí v nerovném souboji svoboda slova versus stát?

V oblasti katastrofy, kterou zanechala superbouře z předchozího dílu, hledají reportér a jeho ošklivé asistentky nové stopy. Ty je zavedou k místnímu přerozenému pasákovi Fredovi, který je zase dovede ke šlapce Channon. Odhalení, která záhy vyjdou najevo, zavařila Garrymu Callahanovi pod kotlem. Ten záhy vyhlásil výjimečný stav a poslal proti Jerusalemovi armádu.

Warren Ellis
Britský komiksový scénárista, sloupkař a spisovatel, který o sobě tvrdí, že nikdy nespí. Vedle jeho futuristického počinu Transmetropolitan vypustil do světa například tým The Authority a spolupracoval na Hellblazerovi a Wolverinovi. Mimo jiné se může pyšnit sedmi cenami Eagle Award.

Zapálený chlápek, co kdysi býval novinářem, touží po svém nejlepším článku. Skvělé! Spider Jerusalem, věčně uslintaný a šílený reportér má neskutečně tuhý kořínek. Dokonce je hbitější než Batman, jak jinak by se dostal své ohavné asistentce do postele?

Hned ze začátku bude čtenář unesen futurismem. K zamyšlení je školní prohlídka mozků, při které ostraha vysondovala školákovi zlé myšlenky. Taky realismem se nešetří, při vizualizaci místa katastrofy podal kreslíř Darick Robertson maximální výkon.

Je tu někde? Jo, celý den sbíral na zahradě žáby a teď je hází na televizi.

Tento díl, Lék, by se dal také nazvat 24 hodin se Spiderem Jerusalemem. Toulavá kamera jako by sledovala jeho kroky a předkládala čtenářům jeho neuvěřitelný život. Hlavně že je akční, proto čtenáře bude tento díl více bavit než díl předešlý. Dokonce zde narazíte na bandu liliputánských sexy nácků!

Warren Ellis - Transmetropolitan

Hemží se to vtipnými a docela vulgárními výlevy. Například věty jako šukat jehňata do prdele nemají moc poučný charakter, člověk se však alespoň zasměje. A protože jde v této sbírce do tuhého, hemží se to i násilím. Dokonce si na své konto přičte Jerusalem vraždu.

Na druhou stranu se karta neúspěchů obrací a Spiderovi přišli pomoci staří známí. Na scénu vstoupí Mitch Royce, otec jedné z asistentek, aby mu předhodil skvělou novinu. Objeví se jako anděl strážný a zase zmizí ve své zakouřené kanceláři.

Ne všechny léky škodí zdraví. Jerusalem si je toho vědom a bere a bere a bere.

Občas se může zdát, že Robertson kreslí své postavy z hlavy a bez určeného vzoru, protože se mění ze stránky na stránku jejich vzhled. Nejvíce si toho můžete všimnout u Channon, která se mění skoro jako chameleon. Nejlépe se to dá vyjádřit pojmem kráska a zvíře.

Rychlost příběhu je zprvu docela utlumená, ale s přibývajícími problémy přibývá i akce a ta je u Transmetropolitanu až nezvyklá. Docela se přiostřuje a to přidává komiksu na vážnosti.

Transmetropolitan: Lék se lépe čte než předchozí díl. Má mnohem více akce a stane se v něm mnohem více událostí. Těžko věřit, že Spider Jerusalem žije ve světě, ve kterém má den dvacet čtyři hodin.

Originální název: Transmetropolitan: The Cure
Český název: Transmetropolitan: Lék
Autor: Warren Ellis
Kresba: Darick Robertson
Překlad: Darek Šmíd
Obálka: Moebius, Glenn Farby
Počet stran: 144
Vazba: brožovaná
Rozměry: 168 x 258 mm
Vydavatel: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Zuřivý reportér z Transmetropolitanu našel lék na korupci

Hide picture