Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

REPORTÁŽ: Advik 2012 – náhled za výstřih a pod sukni světa mangy a anime

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

30. 7. 2012

FOTO: Advik 2012Rok se s rokem sešel a kulturní centrum Zahrada v Praze 11 otevřelo své brány dalšímu ročníku festivalu Advik, tentokrát s pořadovým číslem sedm. A reportérky FANZINE.cz u toho samozřejmě nemohly chybět.

Už od zastávky trasy metra C na Chodově nám bylo jasné, že jsme na správném místě. Skupinka podivně oděných bytostí, která upoutává pozornost kolemjdoucích i psychologů, nás zavedla přímo do centra dění. Před vchodem do Kulturního centra Zahrada nás přivítaly davy lolitek, Narutů, Helsingů a dalších anime postaviček.

Další fotky v článku: Advik 2012 ovládly sexy holky v kostýmech a barevné paruky

Ti všichni se ve stínu nedalekých stromů pokoušeli uniknout před slunečním žárem. „To vedro je strašné, ale rozhodně je to lepší, než loňský déšť. To jsme nemohli ani vylézt ven,“ prozradila FANZINE.cz jedna z účastnic.

FOTO: Advik 2012

Sabaku no gaara představil svůj kostým. Foto: Anna Kottová, Fanzine.cz

Horké počasí nejhůře snášeli návštěvníci, jejichž kostým se skládal z těžkých plášťů a kabátů. „Jsou taky lidi, který jsou v kostýmu nabalený víc než já, ale příjemný to rozhodně není. To horko je hrozný,“ souhlasil i Sabaku no gaara z anime Naruto.

Návštěva podobného festivalu není rozhodně solo záležitostí.  „Na AnimeFestu jsme měli divadlo, ale teď se nám nesešel celý tým, jen tu kolem někde pobíhá Naruto,“ dodal Sabaku no gaara.

Indián a malé teepee

Největší změnou letošního ročníku se stal Indián, který pro návštěvníky chystal venkovní program. Hry, soutěže či novinku ze světa internetu si mohli návštěvníci vyzkoušet přímo v zahradě.

Ve vnitřních prostorách se nacházely přednáškové sály a samozřejmě stánky se suvenýry a občerstvením. V budově KC Zahrada bylo opět dusno, což mnozí kritizovali již v loňském roce. Pořadatelé se i pokoušeli najít nové prostory.

Přečtěte si také recenzi na nový soubor české mangy Vějíř 4

Kulturní centrum Zahrada je malé, snažili jsme se navýšit prostory, ale nakonec jsme skončili opět zde, především proto, že nám KC Zahrada vyjde v mnohém vstříc, například i v tom venkovním prostoru,“ prozradila nám jedna z organizátorek Lucie Číryová.

Mezi největší lákadla patřila opět soutěž Cosplay. V ní si fanoušci převlečeni do kostýmů připraví krátké scénky, které charakterizují jejich postavu a představí se zbylým návštěvníkům.

FOTO: Advik 2012

Prostory KC Zahrada opět přivítaly festival Advik. Foto: Anna Kottová, Fanzine.cz

„Loňská vítězka Vendula Peterková měla reprezentovat ČR na celoevropském Cosplay v Londýně.  Z osobních důvodů se nemohla zúčastnit, a protože nám tuto skutečnost dala vědět poměrně pozdě, nemohli jsme zajistit náhradu,“ sdělila FANZINE.cz  Číryová.

FOTO: Advik 2012

I anime postavičky jdou s moderními trendy

V prostorách Adviku se návštěvník nesetkal pouze s postavami z japonských komiksů a seriálů, ale i s charaktery z dalších fantasy příběhů, jakými je třeba Harry Potter. A nešlo o ojedinělý případ.

„Na Animefestu som stretla dve dievčatá, ktoré boli za Harryho s Hermionou. A mám aj kamarátky, s ktorými pripravujeme celú skupinu na Cosplay,“ prozradila účastnice v kostýmu Siriuse Blacka.

Letošní ročník Adviku se zdařil. Dokonce i slunce přálo, i když mnozí by si nejspíš přáli, aby přálo trochu méně. No, zbožné přání. Do dalších let budiž organizátorům přáno pevných nervů a možná nějaké ty větší prostory, které by jistě potěšily nejednoho.

I když, jak prozradila návštěvnice Linda, podobné festivaly nejsou o místu. „Je to o lidech, o atmosféře. Všechno to miluju, jsou tu podobné typy lidí, mám pocit, že jsem součástí rodiny.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

REPORTÁŽ: Advik 2012 – náhled za výstřih a pod sukni světa mangy a anime

Hide picture