Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Režisér snímku Po zániku Země. Připomeňte si jeho nejlepší filmy

Jan Uhlík

Jan Uhlík

5. 6. 2013

Shyamalan

Manoj Night Shyamalan patří mezi skupinu tvůrců filmů, kteří se do podvědomí diváků dostali díky svému jedinečnému stylu. Připomeňme si, jak se indický režisér ukázal světu.

Shyamalan

Shyamalan při režírování filmu. Zdroj: Reprofoto Youtube.com

Manoj se narodil v Indii. Díky úspěchu svých rodičů se v jeho mládí přestěhovali do dobře situovaného předměstí Philadelphie. Již jako malý kluk projevoval nadšení a smysl pro režírování svých vlastních nápadů. Kamera, kterou dostal ve svých čtyřech letech, se stala startem jeho kariéry. Už v osmnácti letech měl doma sbírku svých vlastních menších děl, dohromady jich bylo přes 50.

Po absolvování soukromé katolické školy neotálel a ještě tentýž rok natočil své první dílo, které na sebe ihned upozornilo. Jednalo se o snímek Praying with Anger, kde si napsal scénář, režíroval a zahrál si roli, která byla v celém filmu jedinou. Kritici film hodnotili velice kladně a to Shyamalana nakoplo k ještě lepším výkonům.

Nyní nás čeká jeho nejnovější dílo, a to Po zániku Země s Willem Smithem v hlavní roli. Osvěžme si jeho nejlepší díla, která nám možná napoví, co od novinky očekávat.

video
play-sharp-fill

Šestý smysl

Psycholog Malcolm Crowe (Bruce Willis) zažil obrovské trauma, když se ho pokusil zabít jeho pacient. Po tom, co ho postřelil, si sám vzal život. Zdrcený Malcolm se z šoku pomalu dostává a přijímá případ dalšího pacienta, osmiletého kluka, který vidí mrtvé. Tentokrát si dává Crowe velký pozor a nebere nic na lehkou váhu, aby se neopakoval předchozí incident.

Film si získal obrovské divácké ohlasy, ale nejen to. Byl také nominován na Oscara, a to rovnou šestkrát – za nejlepší film, režii, herce ve vedlejší roli, herečku ve vedlejší roli, střih a scénář. Nominaci na Zlatý Glób se také nevyhnul. Šestý smysl mnozí považují za jeden z nejlepších thrillerů.

video
play-sharp-fill

Myšák Stuart Little

Rodina Littlů se vydala hledat do sirotčince brášku pro synka George. K jeho překvapení se vrátili s chytrým a hodným myšákem Stuartem. Stuart se snaží najít místo ve světě lidí a stát se členem rodiny, jejíž součástí je i kocour Snížek. Ten nového člena příliš v lásce nemá.

Film nesmíme brát z pohledu dospělého člověka. Přece jen se snažil Shyamalan situovat dílo pro menší diváky a povedlo se. Celým světem proběhl příběh myšáka a bylo jen málo dětských odpůrců, kteří by ho neměli v lásce. Ve filmu se objevil i skvělý Hugh Laurie, který si zde zahrál otce George a Stuarta.

video
play-sharp-fill

Vyvolený

Obrovskou nehodu vlaku se podaří přežít pouze jedinému člověku, Davidu Dunnovi (Bruce Willis). Jak je možné, že všichni kolem něho zemřeli a jediný on vyvázl bez škrábnutí? Odpovědi mu pomůže získat jeho naprostý opak Elijah Price (Samuel L. Jackson), člověk trpící nemocí křehkých kostí.

Tento film se zatím nachází v Shyamalanově žebříčku úspěchů na druhém místě. Opět ukázal celému světu svůj talent pro tvorbu zápletek a jejich rozuzlení. Sice efekt šoku nebyl tak velký jako u Šestého smyslu, ale přesto na obecenstvo velice zapůsobil. Krása filmu spočívala v tom, že divák vycházející z kina se musel alespoň na chvíli zamyslet nad otázkou žití.

video
play-sharp-fill

Znamení

Jednoho dne se na poli rodiny Hessů objeví velké znamení. Graham Hess (Mel Gibson) to zprvu dává za vinu výtržníkům, kteří mu chtěli poničit pozemek a udělat si z něho legraci. Jenže najednou se podivné znaky začínají objevovat po celém světě. Zvěř se začíná chovat podivně a je již jasné, že něco není tak, jak má být.

Zde se režisér vrátil zpět k tématu nadpřirozena, které mu opravdu velice svědčí. Od duchů zemřelých se vrhl rovnou na otázku mimozemské aktivity. Manojovi se opět povedlo vytvořit velice silný thriller přerůstající až v horor. Ty nejděsivější představy příchodu mimozemšťanů precizně promítl na filmové plátno.

video
play-sharp-fill

Vesnice

Obyvatelé vesničky žijí vcelku poklidný život, až na jednu maličkost. Jejich mírumilovná krajinka je obklopena temným lesem, který patří záhadným zlým stvořením. Nikdo nesmí narušit hranici území mezi nimi a příšerami z lesa. Samozřejmě pravidla jsou od toho, aby se porušovala. A tak mladý a odvážný Lucius (Joaquin Phoenix) neodolá pokušení a vstoupí do zapovězeného lesa. Jeho odvážný čin spustí vlnu nebezpečí, které by mohlo vést až k zániku celé vesnice.

Nejvíce rozporuplný film, který Shyamalan natočil. Zde opět použil kouzlo nečekaného konce, který by si dokázal jen málokdo představit. Diváci se i přesto rozdělili na dva tábory. Jedni považovali film za nesmírně dobrý, ve kterém se člověk musí zabývat hlubokou myšlenkou skutečného dobra a zla. Naopak druzí považují ideu a děj filmu za nepříliš dobře zvolené.

video
play-sharp-fill

Manoj Night Shyamalan je svým postojem k filmování velice podobný Quentinu Tarantinovi. Stejně jako on se objevuje v krátkých scénkách svých filmů a vybírá si pro ně své oblíbené herce.

Bude tedy Po zániku Země rozporuplné jako Vesnice, nebo se stane jasnou filmovou delikatesou jako Šestý smysl? To zjistíme již za několik málo dní. Premiéra v českých kinech proběhne 13. června.

Ti o nichž se nemluví. Zdroj:http://elvenranger3.deviantart.com/

Ti, o nichž se nemluví. Zdroj:http://elvenranger3.deviantart.com/

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Režisér snímku Po zániku Země. Připomeňte si jeho nejlepší filmy

Hide picture