Menu
FANZINE.cz
Technologie

Saturnův měsíc je pokryt obřími gejzíry. Páru chrlí rychlostí 500 m/s

Jan Kouba

Jan Kouba

13. 1. 2012

FOTO: EnceladusPozemské gejzíry nás fascinují, jezdíme za nimi na dovolenou a fascinovaně přihlížíme tomuto přírodnímu zázraku. Nejsou výsadou pouze naší planety, pro důkaz nemusíme chodit daleko. Jen k Saturnu.

FOTO: Enceladus

Monumentální gejzíry na Enceladu. Zdroj: NASA

Saturn je jednou z nejkrásnějších planet, je až s podivem, že byl vždy spojován se smrtí a rozkladem. Malebné prstence však nejsou jeho jedinou zvláštností. Kolem Saturnu obíhá malý měsíc Enceladus. Sonda Cassini při zkoumání měsíce zjistila, že i když je pokryt vrstvou ledu, dochází na něm k masivním geologickým projevům. Z jeho nitra tryskají gigantické gejzíry vodní páry.

Další obr Sluneční soustavy. Sonda Dawn vyfotila na vzdáleném asteroidu gigantickou horu!

Gejzíry chrlí páru rychlostí 300-500 metrů za sekundu a zhruba 10 procent již nedopadá na povrch měsíce, ale je gravitací přitaženo k prstenci otcovské planety. Hmotnost páry, kterou měsíc každou vteřinu vychrlí, je neuvěřitelných 240 kg.

Vědci se domnívají, že geologickou aktivitu mají na svědomí gravitační síly jiných Saturnových měsíců, které střídavě stlačují a rozpínají Enceladovu hmotu. To má za následek její oteplování a tání ledu v podzemních prostorách.

Vzhledem k současnému trendu komerčního a soukromého létání do vesmíru tak planeta nakročila mezi jedny z nejzajímavějších destinací nám blízkého vesmíru.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Saturnův měsíc je pokryt obřími gejzíry. Páru chrlí rychlostí 500 m/s

Hide picture