Menu
FANZINE.cz
Technologie

Severní Korea se pochlubila vlastním tabletem. Západní firmy se bát nemusí

Marek Jedinák

Marek Jedinák

27. 7. 2012

Apple nemá důvod k obavám, Samsung si může oddechnout a nijak to neovlivní ani méně úspěšné výrobce tabletů. Severokorejská propaganda se totiž pochlubila vlastním tabletem. Podle předních koreanistů však stejně jde o zařízení vyrobené v Číně.

Tablet se objevil v ruce neznámého muže, pravděpodobně pomyslného Steva Jobse z KLDR zdroj: northkoreatech.blog.com

Severní Korea tentokrát nevzbudila pozdvižení ani dalším jaderným pokusem či úsilím o vyslání družice do vesmíru, nýbrž produktem mnohem bližším západnímu stylu života. Nedlouho poté, co se v severokorejské státní televizi poprvé objevily postavičky Mickey Mouse a medvídka Pů, následovala další, možná snad ještě méně uvěřitelná zpráva. Nejizolovanější země světa totiž představila namísto nových zbraní vlastní tablet.

Čtěte také: Čínští komunisté dostanou RedPad. Rudý iPad je vyjde na 32 tisíc korun

Tuto zprávu oznámil prakticky jediný oficiální komunikační nástroj místní garnitury, kterým je státem kontrolovaná televizní stanice KCNA, prostřednictvím níž často Severní Korea vysílá signály týkající se změn zahraniční politiky.

Její obsah je pečlivě kontrolován a plánován dlouho dopředu.

Dle aktuálních informací ponese tablet název Achim, což v překladu znamená ráno. Jeho cílem je zkvalitnit výuku na středních a vysokých školách a rozšířit tablet mezi masy. To však v zemi, která je v posledních dvou dekádách sužována hladomory a velká většina obyvatel dle zahraničních médií žije v naprosté chudobě, působí velice nereálně.

Severokorejská továrna je ve skutečnosti možná jen pouhým překladištěm tabletu vyráběného v Číně

Zatím není k dispozici příliš fotografií, pouze obrázek neznámé osoby držící tablet (dost možná nějakého severokorejského Steva Jobse) a několik snímků z výrobního procesu.

Specialista na KLDR, Marty Williams, který se k situaci vyjádřil na svém blogu, však považuje tablet za Čínský výrobek: „Pokud se na fotografie podíváme pečlivě, zjistíme, že ve skutečnosti nejde o výrobní proces, ale o pouhou kontrolu již vyrobených zařízení. “

Stejný styl používá Severní Korea již několik let, v minulosti podobným způsobem například oznámila výrobu nových televizorů či notebooků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Severní Korea se pochlubila vlastním tabletem. Západní firmy se bát nemusí

Hide picture