Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

Seznamte se, Blade. A krev poteče proudem

Matouš Márai

Matouš Márai

18. 1. 2012

V záplavě filmů s upíry je čím dál tím obtížnější rozpoznat, který stojí za zhlédnutí a jaký nikoliv. Dnes vám přinášíme známou sérii filmů Blade. Přečtěte si, který díl trilogie byl nejlépe natočený.

Majestátně vyhlížející Blade, Zdroj: distributor filmu

Wesley Snipes v hlavní roli hrdiny, stojícího na půli cesty mezi upírem a člověkem. Disponuje všemi výhodami upírů a nemá jedinou jejich slabost… až na žízeň.

Top 5 filmů s krvelačnými upíry. Sága Twilight jim má co závidět

Všechny tři díly se vyznačují skvělým hudebním podkladem a bojovými scénami, zejména ty s mečem stojí za zhlédnutí. Jaké jsou tedy jejich další klady a jaké zápory? Čtěte dále.

Blade (1998)

Na rumunských hradech je zima, vlhko a obecně se tam moc nepobavíte. Nejspíš proto se upíři odstěhovali do Spojených států a provozují diskotéky. Naštěstí tu je charismatický lovec upírů Blade, napůl člověk, napůl upír.

První díl nabízí kromě akční podívané také propracovaný příběh propojený s děsivou atmosférou. Záporák Frost, ztvárněný Stephen Dorpfem, je také nabitý hláškami, které pobaví.

Výživný soundtrack na sebe nenechá čekat, již v úvodní scéně na diskotéce nás atmosférická hudba doslova pohltí. Pokud jste se zhlédnutím Bladea otáleli, nyní je vhodná doba doplnit si vzdělání.

Blade 2 (2002)

Druhý díl poněkud ztrácí za prvním, protože z původního záměru nelze čerpat do nekonečna. Dokonce i v případě, že proti hlavnímu hrdinovi postavíte nového, silnějšího, rychlejšího a odolnějšího protivníka. Na druhou stranu je o zábavu stále postaráno.

Wesley Snipes předvádí kvalitní souboje a zubící se Ron Perlman s hláškou na rtech zkrátka neurazí. Když k tomu přičtete mrazivý nádech starých částí Prahy a povedené interiéry, dopočítáte se vysokého skóre. Režisér Gulliamo del Toro, který stojí za oběma díly Hellboye vás nezklame. Budete se bavit do chvíle, než nad snímkem začnete příliš přemýšlet.

Blade Trinity (2004)

Když už nevíte, co by ve vašem upírském filmu, nasaďte Drákulu, pardon „Drakea“, ten je vděčný.

Zhruba tohoto motta se držel režisér David S. Goyer, jež je zároveň i scenáristou filmu. Ve třetím díle Bladea máte všechno, pěknou holku, drsňáka Bladea i trošku přihlouplého, ale entuziastického pomocníka Hannibala s blbými hláškami i jménem.

Navíc zde máme i starou dobrou alegorii s Batmanem –  upíři svého nepřítele medializují a připíší mu brutální vraždy. Taktéž skupinka amatérů kráčí v jeho stopách lovce upírů… kde jsme už to jenom viděli? Třetí díl se zkrátka nevyvedl.

Dalšími pokusy o obnovení Bladea byl stejnojmenný americký seriál, který skončil tragédií. Ukázal, že Wesley Snipes je prostě nenahraditelný. Dalším pokusem je japonský animovaný seriál z minulého roku, taktéž pojmenovaný Blade… Po zklamání třetího dílu bychom mohli doufat v jediné. Příjemným oživením série by mohl být prequel, jakého jsme se dočkali v sérii Underworld.

Otázkou je, zda bude mít někdo odvahu a dostatek nápadů takový film natočit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seznamte se, Blade. A krev poteče proudem

Hide picture