Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

TOP 5 filmů s krvelačnými upíry. Sága Twilight jim má co závidět

Matouš Márai

Matouš Márai

18. 11. 2011

FOTO: upírMáte raději zženštilé upíry ze ságy Twilight, nebo dáváte přednost charismatickým zabijákům, jakým byl hrabě Drákula. Podívejte se, které filmy s upíry byly nejzajímavější.

upír

Upíři si pro vás přijdou a vy nebudete mít radost, Zdroj: distributor filmu

Upíři, mytologická stvoření, která se živí krví, se do podvědomí většiny lidí dostala na konci 19. století po vydání klasického příběhu hraběte Drákuly od Brama Stokera. Postava upíra ani tehdy nebyla nová. Stvoření holdující na krvi a mase se objevila již ve starém Řecku, Egyptě nebo Mezopotámii.

Důvod, proč Stokerova novela nabyla nevídaného úspěchu, byl dvojí. Jednak  namísto v té době opěvované vědy nasadil do boje proti zlu tradičnější protředky jako sílu nebo odvahu. Druhým důvodem bylo zasazení příběhu do tehdejší současnosti, což vytvořilo pocit nebezpečí, které doslova klepe na dveře.

Od té doby Drákula začal žít vlastním filmovým životem. Snímků s upíry v hlavních rolí byly desítky. Úspěšných už jich nebylo tolik. Zde je pět, které byste si neměli nechat ujít.

5. Van Helsing (2004)

Hugh Jackman v roli doktora Van Helsinga, božího bojovníka tajné křesťanské organizace, se s upíry a podobnou havětí umí vypořádat za každých okolností.

Helsing dostává rozkaz zbavit vydat se do karpatských hor v Rumunsku a ochránit poslední dva členy šlechtického rodu, kterým přísahal smrt hraběte Drákuly. Příběh plný akce a vizuálních požitků je situován do 18. století.

4. Blade (1998)

Napůl člověk, napůl upír, bojující se svým partnerem Whistlerem v soukromé válce proti upírům. Doba se mění a upíry už nebaví schovávat se na temných hradech. Nyní zakládají kluby a baví se večerním životem, kde si dopřávají červeného do sytosti.

Touha po moci a ovládání starého kultu je však stále aktuálním tématem. To se Bladeovi ani trochu nelíbí a tak musí bojovat proti svému protivníkovi Frostovi, který je posílen silou Boha krve. Bonus druhého dílu je Praha, jež je místem střetu.

3. Underworld (2003)

Stejně jako Blade se Underworld odehrává v moderní době. Jenom upíři jsou poněkud tradičnější, ctí své rody a jejich protivníci nejsou lidé, ale vlkodlaci.

Pomalu rozvíjející příběh s pozadím, které dalo mnoha dalším dílům, je plný nečekaných zvratů a charismatických rolí. Upír Viktor, kterého ztvárnil Bill Nighy je nezapomenutelná, stejně jako pobledlá Kate Beckinsale v roli lovkyně vlkodlaků.

2. Interview s upírem (1994)

Příběh začíná ve Francii 18. století, mladý farmář Louis, kterého si zahrál Bratt Pitt je nespokojen se svým životem. V momentě, kdy se jej chystá ukončit, je zachráněn upírem Lestatem (Tom Cruise), který mu nabídne věčný život upíra. Louis však odmítá pít lidskou krev a chce od svého přeměnitele odejít.

Lestat tak přijde s plánem a promění malou holčičku, kterou používá jako nástroj k vydírání morálně založeného Louise. Psychologické drama s hvězdným obsazením je více než večerní oddychem.

1. Drákula (1992)

Na první místo se nutně musel umístit původní příběh Brama Stokera, knižně vydáný roku 1897. Film Drákula dostal pod taktovku režisér Francis Ford Coppola, který stojí mimo jiné za trilogií Kmotr. Hlavní roli hraběte Drákuly si zahrál Gary Oldman, který předvedl pozoruhodný výkon jak v roli starého hraběte, tak viktoriánského gentlemana. V roli Jonathana Harkera se proslavil Keanu Reeves.

Děj se odehrává v na konci 19. století a přesunuje se z Transylvánie do Londýna. Jonathan, který je zaměstnaný jako realitní právník, je poslán na služební cestu do rumunských Karpat na tajemný hrad hraběte Drákuly. Ten se chystá skoupit několik nemovitostí v Londýně. V momentě, kdy uvidí Jonathanův medailonek s fotkou snoubenky, která je podobná jeho manželce, rozhodne se Jonathana zbavit.

Hrůza v Londýně začíná…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP 5 filmů s krvelačnými upíry. Sága Twilight jim má co závidět

Hide picture