Menu
FANZINE.cz
Literatura

Šílenství jménem Hunger Games. Jak se knižní trilogie dostala do kin

Dagmar Čechová

Dagmar Čechová

25. 3. 2012

Hunger GamesTento týden měl světovou premiéru jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku – Hunger Games: Aréna smrti. Celosvětově oblíbená trilogie se konečně dočkala uvedení prvního dílu a všichni její fanoušci na tento den čekali s velkým napětím. U nás knihy Suzanne Collins velký boom nezpůsobily, filmem s ohromnou reklamou si to teď ale vynahrazují.

První část knižní trilogie už se objevila na filmovém plátně., Zdroj: distributor filmu

Spojené státy v blíže neurčené budoucnosti vypadají úplně jinak než dosud. Země je rozdělena do dvanácti krajů a pod vedením Kapitolu třou bídu s nouzí. Jako by to všechno nestačilo, odehrávají se každý rok výstražné Hladové hry. Z každého kraje se vybere jeden chlapec a dívka ve věku od 12 do 18 let, kteří jsou posláni do Arény smrti, kde se mezi sebou utkají doslova na život a na smrt. A jednou z vylosovaných je letos Katniss, jejíž příběh budeme sledovat již od dnů před Hladovými hrami až po nečekaný konec ve třetím díle.

Přečtěte si: Hunger Games. Nové Stmívání je reality show o pobíhání v lese

Kolem trilogie Hunger Games se v zahraničí zvedl poměrně velký poprask. A to z mnoha důvodů – první byla pozitivní odezva čtenářů, kteří knihu pasovali na novou top sérii hned po Harrym Potterovi. První kniha získala téměř výhradně pozitivní kritiky, a to i od autorů jako jsou Stephen King nebo Rick Riordan. Nicméně se umístila pátá v žebříku „zakázaných knih“ roku 2010 podle American Library Association – kvůli sexuální explicitě, násilí a celkové nevhodnosti pro danou věkovou skupinu.

Trilogie Hunger Games na FANZINE.cz:

Pravda je taková, že sex se v knize nevyskytuje vůbec, ale milostnému trojúhelníku se Collinsová neubránila. Nicméně násilí a otázka cílové skupiny už je na místě. Kniha popisuje, jak se mezi sebou děti zabíjí, protože jsou k tomu donuceny systémem. Ale je snad jasné, že pokud si rodič přečte synopsi na zadní obálce knihy, sám uzná, zda je jeho potomek dostatečně starý na něco takového.

Hunger Games - filmový plakát

Hunger Games – filmový plakát

Trailer k filmu způsobil mezi fanoušky značné pozdvižení – někteří očekávají film s nadšením, jiní se bojí zprznění jejich oblíbené předlohy. Pravda je taková, že v ukázkách se toho moc neobjevilo, a všichni mohou jen hádat, jak bude výsledný produkt vypadat.

A hádat se dá podle mnoha věcí, třeba podle obsazení filmu – Katniss si zahraje Jennifer Lawrence, kterou můžeme znát ze snímku X-Men: První třída, kde představovala Mystique. Do role Peety byl obsazen poměrně známý dětský herec Josh Hutherson, známý z filmů Cesta do středu země, Most do země Terabithia nebo Zathura: Vesmírné dobrodružství. Pro roli Hurikána byl vybrán Liam Hemsworth, mladší bratr Chrise Hemswortha známého z komiksové adaptace Thor. Lawrence byla zpočátku fanoušky v roli Katniss často zpochybňována – působí totiž spíš jako „barbínka“ než jako neohrožená Katniss. Světová premiéra proběhla 23. března 2012, ta česká se konala ještě o den dřív.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Šílenství jménem Hunger Games. Jak se knižní trilogie dostala do kin

Hide picture