Menu
FANZINE.cz
Komiks

Simpsonovi: Promenáda průměrných komiksů

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

10. 9. 2011

I nejnovější díl příběhů žluté rodinky pokračují v šlépějích načrtnutých v knihách předchozích. Tentokráte však chybí slavná jména, díky nimž dříve alespoň nějaké povídky stály za to.

Co čeká žlutou rodinku tentokrát? Autor: Francisco Ruiz Velasco

Simpsonovi jsou hit! Alespoň co se prodejnosti týče. Seriál zná snad každý, celovečerní film rovněž tak. Komiksová zpracování příběhů žluté rodinky sice skupuje již méně lidí, nicméně stále mnoho. Kupodivu, protože za moc nestojí. Jedinými nadprůměrnějšími počiny jsou čarodějnické speciály. I tak ale světlo světa spatřil již sedmý díl (počítaje i speciály), nesoucí název Simpsonovi: Promenáda.

Stále stejná (nic moc) kvalita

Již klasicky se jedná o čtyři delší příběhy, jež jsou doplněny několika kratšími. Což se dá považovat za plus, neboť nudný příběh zůstává nudným, leč netrvá tak dlouho. Tudíž mu přecijen cosi ze zamýšlené kvality zůstává a čtení nádherně odsýpá.

Ačkoli si čtenář hodinu po přečtení většinu děje nepamatuje, dá se s tím smířit. Alespoň, že to má už sfouknuté (a pokud je masochista nebo beznadějný případ, může se ke komiksu díky tomuto faktu brzy vrátit).

Kde funguje seriálová vtipnost, tam komiks selhává. Klišé scénky se stále opakují, až to čtenáře nervuje, o prvoplánovosti a nedůležitosti některých momentů příběhů ani nemluvě. Chybí tomu ta hravost, lehkost při psaní scénáře, kdy autor jen převádí své myšlenky na papír. Bez tohoto přístupu komediálnost selhává.

Navíc stále stejný, donekonečna opakovaný humor působí dojmem vaření z vody. Málokdo se zasměje již posté vyprávěnému vtipu, obzvláště když nebyl moc vtipný ani poprvé.

Ne každá adaptace je dobrá

Kresebně se jedná stále o to samé. O nezáživnou jednoduchou kresbu, s níž mají čtenáři možnost setkat se i v seriálu. Je sice hezké, že se jedná o převedení jako přes kopírák, nicméně opět na stránkách komiksu nefunguje.

Vše vypadá neuvěřitelně plošně, kdyby se zde vyskytovalo alespoň lehké stínování, kdyby vše nevypadalo jako vybarvované v Malování za pomoci kyblíčku nebo kdyby alespoň postavy z profilu nevypadaly jako kyklopi. Ale to je příliš kdyby na jeden komiks.

Simpsonovi jsou lehce podprůměrným komiksem. Spíše nenáročným čtivem, které čtenář druhým okem vypouští ven a jen občas ho nějaká z hlášek donutí usmát se. Na druhou stranu ale něčím, co by pořádnému fanouškovi Simpsonů nemělo chybět a skvělou věcí na hledání popkulturních narážek.

Název originálu: Simpsons: On Parade
Český název: Simpsonovi: Promenáda
Scénář: Mary Trainorová, Jamie Angell, Chris Simmons, Terry Delegeane, Rob Hammersley, Todd J. Greenwald, Doug Tuber, Tim Maile
Kresba: Stephanie Gladdenová, Phil Ortiz, Shaun Cashman
Překlad: Petr Putna
Obálka: Francisco Ruiz Velasco
Počet stran: 120
Vazba: paperback
Rozměry: 165 x 255 mm
Vydal: Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: ** (40 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Simpsonovi: Promenáda průměrných komiksů

Hide picture