Menu
FANZINE.cz

Spektrum: Sedm barev Sergeje Lukjaněnka naleznete v detektivním vesmíru

Redakce

Redakce

14. 4. 2011

Plodnému ruskému autorovi Sergeji Lukjaněnkovi u nás už vyšlo od roku 2005, kdy se objevily první vlaštovky, mnoho děl, z nichž většina slavila značné úspěchy. Není se proto čemu divit, že některá začínají vycházet v reedicích.

Ilustrace na obálce knihy Spektrum

Že lidstvo není ve vesmíru samo, už pozemšťané dávno vědí – alespoň podle Lukjaněnkova románu Spektrum. Před slušnou řádkou let dorazili na matičku zeměkouli Klíčníci, tajemná rasa s mírumilovnými sklony a velmi vyspělou technologií meziplanetárního cestování. Za vstupenku na jiné světy si žádají málo; každý poutník jim musí odvyprávět důmyslný a zajímavý příběh, protože Klíčníci báchorky prostě milují.

Soukromému detektivovi Martinu Duginovi nedělá vymýšlení historek pro mimozemskou rasu potíže, a tak si může dovolit cestovat z planety na planetu takřka neomezeně. Právě tuto výhodu využije ve svém novém, zdánlivě banálním, případu. Mladá a dosud spořádaná dívka Irina utekla z moskevského domova přímo do vesmíru. Její lokalizace je sice poměrně snadná, když ale holka zemře Martinovi v náručí, všechno se začne kazit. Objeví se její identická dvojnice, která rovněž umírá, a to dokonce za stejně nepochopitelných okolností. A pak se objeví další a další…

Dobrá sázka na jistotu

Spektrum je pro Sergeje Lukjaněnka zcela typická kniha, a to jak v tom dobrém, tak i v tom špatném smyslu. Podobně jako v jiných jeho knihách se jedná o space operu, v níž charismatický hlavní hrdina navštěvuje hned několik zajímavých planet. Každá z nich má svůj národ, klima, historii i náladu, o barvě atmosféry ani nemluvě. V příběhu Martina Dugina je takových planet sedm, stejně jako barev světelného spektra – odtud tedy název celé knihy. Každý ze světů, které soukromé očko navštíví, je přesně v Lukjaněnkově stylu osobitý. Na jednom se nachází nedešifrovatelná knihovna dávných vědomostí, na jiném velmi vyspělá civilizace, jíž je zločinnost cizím pojmem. Autor tím přesně naplňuje kritéria žánru space opery, tedy zkoumání vesmíru a jeho barvitých hlubin, čímž se román může stát atraktivním pro mnoho příznivců tohoto proudu science fiction.

Sergej Lukjaněnko na Topzine.cz

Avšak Lukjaněnko se ve Spektru neomezuje jen na prvky výpravy na vzdálené světy. Motorem zápletky je tu zmíněný detektivní motiv doplněný rychlým dějovým spádem. Přestože má kniha přes pět set stránek, autor se prakticky nikde necourá a žene svého hrdinu v pátrání dál za novými důkazy. V souladu s napínavým dějem se vyvíjí i hlavní protagonista, jemuž se pátrání po nešťastné Irině stane vskutku životním milníkem, a to nejen kvůli tomu, že nakrátko nalezne novou lásku.

Sergeji Lukjaněnkovi slouží ke cti především jeho smysl pro přesně konstruovanou zápletku, která sedne velkému množství čtenářů. Ať už jde o alternativní městkou fantasy typu Hlídka, mírně kyberpunkové Bludiště odrazů nebo právě space operu Spektrum, vždy dokáže využít mnoho osvědčených motivů a přidat tu správnou dávku originality. Avšak často přežene tempo akčního vyprávění a závěr mu ujede kamsi do neznáma. I kniha o Martinovi Duginovi a Irině končí sice uzavřeně, ale finále rozhodně donutí čtenáře se zamyslet, zda mělo vůbec význam číst těch nemálo stránek s tak chudým výsledkem. Nevyužitý závěr poněkud maří i pointu, tedy autorovy filozofické myšlenky, které Lukjaněnko s oblibou do svých knih přidává a s nimiž mimo jiné slaví velké úspěchy.

Lukjaněnkovo Spektrum představuje velmi zajímavý vesmírný příběh s detektivním nádechem, který autor pečlivě poskládal, ale jehož dojezd nedoladil nejlépe. I přesto se však jedná o kvalitní dílo od osvědčeného autora, jež by si fanoušci patřičných subžánrů (a potažmo spisovatelů z východních končin) neměli nechat ujít. Publikace druhého vydání tohoto samostatného románu tomu jen nasvědčuje.

Název originálu: Спектр
Český název: Spektrum
Autor: Sergej Lukjaněnko
Překlad: Libor Dvořák
Obálka: Dagmar Krásná
Počet stran: 540
Vazba: brožovaná
Rozměry: 115 x 180 mm
Vydal: Triton/Argo, Praha 2011
Doporučená cena: 378 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Spektrum: Sedm barev Sergeje Lukjaněnka naleznete v detektivním vesmíru

Hide picture