Menu
FANZINE.cz
Literatura

Stackpole: Prodej Star Wars Disneymu je to nejlepší, co se mohlo stát

Jan Nohovec

Jan Nohovec

5. 7. 2013

FOTO: Star Wars: Omnibus X-Wing: eskadra Rogue 1Spisovatel Michael A. Stackpole, autor řady knih ze světa Hvězdných válek, se v těchto dnech nachází na Festivalu fantazie 2013. Potkat ho tu můžete až do konce týdne, kdy končí i celý festival. Na své první besedě se Stackpole vyjádřil k odkupu práv Disneym i k tomu, jak probíhá jeho spolupráce s vydavateli.

FOTO: Star Wars: Omnibus X-Wing: eskadra Rogue 1

Výřez z obálky knihy Star Wars: Omnibus X-Wing: eskadra Rogue 1. Zdroj: BB/art

„To, že Hvězdné války odkoupil Disney, je to nejlepší, co se jim mohlo stát,“ prohlásil navzdory přesvědčení mnoha fanoušků spisovatel Michael A. Stackpole na čtvrteční besedě.

Podle autora knižních sérií X-Wing a Nový řád Jedi by totiž Disney stejně musel najímat externisty, aby dál univerzum Star Wars přiživovali. A v mnoha případech by to stejně byli lidé od Disneyho. „Disney navíc už u několika fenoménů dokázal, že je schopen je znovu s úctou a drajvem oživit,“ doplnil Stackpole.

Americký spisovatel se ale rozhovořil i o svých knihách. „Když píšete knihy z nějakého velkého vesmíru, musíte si udělat rozsáhlý výzkum. Když jsem psal Star Wars, měl jsem doma dvoumetrový sloupec knih, ze kterých jsem čerpal různé detaily,“ popsal Stackpole svůj tvůrčí proces.

Na každý svazek měl jen čtyři měsíce

Do jednotlivých knih pak navíc vpisuje poznámky pod čarou a odkazy na místa v příslušných knihách, odkud ten či onen detail Hvězdných válek vzal. Všechny jeho knihy totiž po vytvoření první verze jdou na několik kontrol jak do vydavatelství, tak do společnosti, která vlastní práva, aby se vychytaly všechny chyby či odchylky a aby byly s knihou všechny strany spokojeny.

Stackpole prozradil i další zajímavosti z těžkého života autora, který píše pro franšízy: „Když jsem psal sérii X-Wing, měl jsem na každý svazek čtyři měsíce, protože ty knihy vycházely třikrát do roka. A tímhle tempem jsem jel 16 měsíců,“ přiznal Stackpole.

Rozhovořil se i o svých začátcích u spisovatelského řemesla. Když získal první smlouvu na knihy ze světa Hvězdných válek, nechal své číslo vymazat z veřejných seznamů a Zlatých stránek a zřídil si P. O. box. Načež zavolal svému zkušenějšímu kolegovi. „Ty ses učil od nás naivnějších, co?“ opáčil mu ten a přidal radu o tom, že teď už je třeba jen převzít odpovědnost za psaní tak masivní a populární série.

Stackpole je dodnes velmi vděčný, že mu byla dána šance tyto knihy psát. „Díky tomu jsem se přece dostal i sem, do České republiky,“ dodal autor.

Michael A. Stackpole kromě knih z vesmíru Hvězdných válek napsal i příběhy ze světů Battletechu, Warcraftu či z vlastního světa, kam zasadil trilogii Věk objevů. Na Festivalu fantazie 2013 v Chotěboři bude až do konce týdne.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stackpole: Prodej Star Wars Disneymu je to nejlepší, co se mohlo stát

Hide picture