Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Světové tváře Sherlocka Holmese. Západ i Východ ukázal své interpretace

Redakce

Redakce

8. 1. 2012

Sherlock Holmes

Britský detektiv je bezesporu znám téměř po celém světě. Jak však dopadly snahy o převedení jeho příběhů na plátna kin?

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes je jednou z nejznámějších postav světové literatury, Zdroj: distributor filmu

Sherlock Holmes poprvé spatřil světlo světa v dobrodružných románech Sira Arthura Conana Doyla. Od té doby vyřešil tisíce případů jak na stránkách knih, tak na televizních obrazovkách a plátnech kin. 

Příběhy Sherlocka Holmese: Na Baker Street řádí duchové a Cthulhu

Ušel dlouho cestu a jeho postava tu více, tu méně krystalizovala a vyvíjela se. Sherlock Holmes by byl ovšem pouze poloviční, kdyby neexistoval protiklad k jeho čistě analytické mysli – doktor John Watson.

Ruské překvapení

O co nejvěrnější zadaptování se pokoušela řada režisérů. Za nejlepší je ovšem fanoušky považována sovětská verze s Vasilijem Livanovem v hlavní roli. Režie se ujal Igor Maslennikov, pro připomenutí můžeme jmenovat tituly jako Krvavý nápis, Osudový zápas, nebo Král vyděračů (tedy stejné, jako jsou názvy původních povídek).

To že si fanoušci Livanova tak cení, je v celku zřejmé – Vasilij Livanov se pro roli londýnského geniálního detektiva snad narodil.

Sherlock Holmes a John Watson v ruské verzi

Jeho Sherlock Holmes jako by vystoupil přímo z Doylových knih na plátno. Podobně jako v knize si i on zachovává důstojnost, dokonalou předvídavost a odhad, ale i jistou dávku lidské slušnosti a pokory. K tomu všemu napomáhají výborné kulisy (zejména ty interiérové).

Je až s podivem, jak přesně a kanonicky ruští filmaři napodobili literární předlohu autora, jehož dílo rozhodně nebylo v sovětském Rusku politicky nejkorektnější.

Jak se vedlo britským tvůrcům?

Ze Sovětského svazu se přesuňme do Evropy – Sherlock Holmes si našel cestu i do scénáře německých filmařů. Nicméně to podstatné (a vlastně po filmové stránce i kvalitnější) vzniklo právě tam, kde Holmes žil – ve Velké Británii.

Jeremy Brett, jež ztvárnil Sherlocka spíše arogantního, paradoxně možná i o něco méně gentlemanského než Livanov, se objevil v celé řadě filmů: Spolek ryšavců, Ohyzdný žebrák, Modrá karbunkule, či Strakatý pás – všechny tyto příběhy velmi přesně kopírují románovou předlohu. S Brettem dokonce vyřešíme i záhadu známého londýnského Jacka Rozparovače

Jeremy Brett jako Sherlock Holmes

Brit Jeremy Brett hrající britského detektiva - dokonalá kombinace

Oproti ruské verzi měli samozřejmě angličané výhodu – nejlepšími londýnskými kulisami se stal samotný Londýn.

Londýnská mlha i skotská blata velmi dobře dokreslují pochmurnou atmosféru těchto britských filmů.

Akční hrdina z Baker Street

Sherlock Holmes se v poslední době ozval i ze Spojených států. Režisér Guy Ritchie se chopil námětu a stvořil efektní podívanou, která sice sira A.C. Doyla cituje spíše sporadicky, nicméně je o to více nabitá akcí. V hlavní roli se nám mohl představit Robert Downey jr., kterého známe například z filmu Iron man. Sherlockova společníka Watsona si zahrál Jude Law.

Robert Downey jako Sherlock Holmes

Americký herec Robert Downey též bydlel na Baker street

Do kin se v nedávné době dostalo i druhé pokračování s Robertem Downeym.

Sherlock Holmes zde stojí proti svému úhlavnímu nepříteli – geniálnímu doktoru Moriartimu, v podání Jareda Harrise.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Světové tváře Sherlocka Holmese. Západ i Východ ukázal své interpretace

Hide picture