Menu
FANZINE.cz
Horory, hororové knihy

Příběhy Sherlocka Holmese: Na Baker Street řádí duchové a Cthulhu

Marek Hofman

Marek Hofman

5. 1. 2012

Stane-li se nějaká literární postava přeslavnou, fanoušci se většinou nesmíří s uzavřením jejích příběhů a sami se ujmou pokračování. Neunikli tomu Harry Potter, barbar Conan a ani Sherlock Holmes.

Jak může skončit setkání Sherlocka Homese a Cthulhu? Zdroj: cheshirecatstudios.com

Existuje rčení, které říká, že pokud muž čte, pak jedině sci-fi nebo detektivku. Nad objektivitou tohoto tvrzení se zastavovat nebudeme, protože jde-li o čtenáře – nebo redaktory – FANZINE.cz, platí minimálně z poloviny. Ne každý se dobrovolně vzdává svého oblíbeného žánru, přesto občas může dostat chuť na něco jemu neznámého a neprobádaného. Jak to tedy udělat co nejsnáze? Lze vůbec zachovat věrnost a zároveň okusit odlišné?

Nejznámější knihy Arthura Conana Doyla. Co přečíst kromě Sherlocka?

Samozřejmě ano. Tím pádem ani jedinci čtoucí fantastiku, které zaujala nová filmová zpracování Sherlocka Holmese, a chtěli by si přečíst další z příběhů světově proslulého detektiva, nemusejí zoufat. Sahat po knihách napsaných na počátku minulého století je nikdo nenutí. Naopak, nakladatelství Jota vyřešilo jejich dilema.

Před několika lety začalo vydávat řadu Příběhy Sherlocka Holmese a hned několik titulů hraničí, anebo se dokonce přímo řadí k science fiction a hororu.

Ve stínech straší duchové

Nelze nezmínit alespoň dvojici antologií, obsahující řadu povídek, jejichž autorem však není Arthur Conan Doyle, ale více či méně známí spisovatelé. Do první z nich, pojmenované Stíny nad Baker Street, přispěli například Neil Gaiman a Elisabeth Bearová.

Práce v sobě spojují geniální mysl Doylova vyšetřovatele se světem hrůzy H. P. Lovecrafta. Vždy racionálně uvažující Sherlock Holmes, spoléhající na logiku se tak střetává s věcmi natolik záhadnými a abnormálními, že se nad nimi pozastavuje i jeho jindy zcela dokonalá mysl.

Jak už to u antologií bývá, jednotlivé texty se od sebe liší, jak kvalitativně, tak podle toho, jak si který z autorů přizpůsobil detektiva dle svého gusta.

Podobně si stojí i druhý sborník Duchové na Baker Street, v němž už ale spisovatelé nejsou svázáni společným tématem. Ve svých pracích stavějí Sherlockovi do cesty nejpodivnější nadpřirozené bytosti, od ghúlů a mumií, přes čarodějnice, až po ducha orangutana.

Duchové i Stíny tak představují ideální tituly pro fanoušky fantastické literatury, ale líbit se mohou i zarytým zastáncům Holmesových klasických případů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Příběhy Sherlocka Holmese: Na Baker Street řádí duchové a Cthulhu

Hide picture