Menu
FANZINE.cz
Literatura

Tanec s draky. George R. R. Martin sklízí chválu kritiků

Marek Hofman

Marek Hofman

21. 7. 2011

Na skutečně kvalitní věci si musí člověk počkat. V případě zatím posledního románu amerického spisovatele G. R. R. Martina A Dance With Dragons to platí dvojnásob. Jak ukazují reakce kritiky, trpělivost se vyplatila.

Výřez z jedné z několika verzí obálky románu A Dance with Dragons

V úterý 12. července spatřil světlo světa jeden z nejočekávanějších fantasy titulů letošního roku. Těhotenství trvalo neuvěřitelných šest let, během nichž už mnozí ve zdárný porod doufat přestali. Vytrvalí fanoušci, literární kritici i hrdý otec George R. R. Martin mohou jásat. Román dlouhý úctyhodných 1 016 stran dostal jméno A Dance with Dragons (česky Tanec s draky) a za krátkou dobu své existence stihl vyvolat nemalý rozruch.

Čtěte také recenzi prvního dílu ságy, románu Hra o trůny

Většina lidí, kteří již stihli cihloidní knihu přečíst, nebo se alespoň dostali do míst, kdy si už lze vytvořit jasný obrázek, se shoduje, že Tanec s draky patří  mezi nejlepší díly ságy Píseň ledu a ohně. Někteří dokonce neváhají přirovnat jeho kvality k románu Bouře mečů, který je považován za dosud nejvydařenější.

Fakt, že se kniha líbí nejen Martinovým oddaným fanouškům, ale i kritikům, potvrzují vesměs kladné recenze. Stačí vypíchnout výrazy jako úžasná epická kniha, nelítostné veledílo, vzrušující, děsivá, provokující jízda a není třeba pochybovat, že Tanec s draky stojí za to.

Martin se poučil z výtek, jež doprovázely předchozí Hostinu pro vrány. Čtenářům se nelíbila absence oblíbených postav Jona Sněha, Tyriona „Skřeta“ Lannistera či targaryenské princezny Daenerys. Právě těmto hrdinům věnoval spisovatel hned první tři kapitoly.

Zaujala vás Píseň ledu a ohně? Přečte si článek o seriálu Hra o trůny

Čeští fanoušci by se překladu měli dočkat v první polovině příštího roku. Opravdu nedočkavé nadšence však potěší zpráva, že se nakladatelství Talpress v brzké době chystá vydat román v angličtině.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Tanec s draky. George R. R. Martin sklízí chválu kritiků

Hide picture