Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Tibetská soška je vyrobená z meteoritu. Do Evropy ji přivezli nacisti

Jan Kouba

Jan Kouba

2. 10. 2012

Vědci podrobili analýze ztracenou buddhistickou sošku, kterou v třicátých letech ukradli nacisté z Tibetu. Překvapivě zjistili, že je vyrobená z meteoritu.

Dlouho ztracená soška Vaišravany překvapila vědce Foto: archiv Dr. Elmara Buchnera

Občas nás překvapí sám život tím, jaké scénáře dokáže vymyslet. Jako z dobrodružného románu je příběh jedné dlouho ztracené sošky.

Nacistické Německo bylo přímo posedlé hledáním spojení mezi Tibetem a Germány. Za tímto účelem vznikly tajemné organizace jako okultní Thule a archeologická Ahnenerbe. Právě Ahnenerbe se zabývala sběrem veškerých materiálů, které nějak podpíraly myšlenku árijské rasy.

Více o zajímavých meteoritech: U Stonehenge objevili stokilový meteorit. Záhadně přečkal 30 000 let

Tato skupina se vydávala do Tibetu a odtud odnášela různé nálezy, mezi nimiž byla i tisíc let stará soška Vaišravany, vůdce čtyř nebeských králů buddhistické tradice a vládce severního směru.

Soška měří 24 centimetrů a váží deset kilogramů. Oddíly SS ji z Tibetu odvezly kvůli symbolu svastiky (hákového kříže), který má na prsou a který se stal ve své levotočivé formě symbolem Třetí říše. V Tibetu se však jednalo o rozšířený symbol, který do západního světa přišel obzvláště díky dílům H. P. Blavatské, na jejíchž myšlenkách stála část árijské mytologie.

Záhady přináší i Mars: Na povrch Marsu sněží oxid uhličitý. Vědcům teorii potvrdila sonda

Socha byla až do roku 2007 v soukromé sbírce, na veřejnost se dostala až poté, co její majitel zemřel. Po aukci se nový vlastník rozhodl nechat podrobit sošku zkoumání a nechal ji odvést do university ve Stuttgartu. Po sérii testů vyšlo najevo, že je soška z velice vzácné niklové rudy ataxitu, který se nachází v meteoritech.  Datování pak ukázalo, že meteorit dopadl na Zemi někdy před 10 – 20 tisíci lety.

Tým zkoumající meteorit věří, že jde o úlomek meteoritu Chinga, který dopadl na území Ruska a Mongolska.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tibetská soška je vyrobená z meteoritu. Do Evropy ji přivezli nacisti

Hide picture