Menu
FANZINE.cz
Literatura

Tim Burton staví svůj další podivný svět. Nyní z prostředí sirotčince

Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Zvláštní sbírka velice podivných fotografií. Fantasy svět vyprávěný na pozadí jedinečného stylu. Připravovaný film se odvíjí od knihy, která již na svém počátku předurčuje, že jí život na filmovém plátně vdechne stejně neobyčejný muž.

Boje o filmová práva se rozhořely ještě dříve, než byla samotná kniha vydána. Nakonec tuto divokou soutěž vyhrálo studio 20th Century Fox a ihned započalo s prací. Kdo by měl stát v postavení režiséra, bylo tvůrcům od počátku jasné. Natáčení se neujme nikdo jiný než mistr v oblasti praštěných hororových příběhů Tim Burton.

divka-s-ohnem-v-ruceProlínání současnosti i minulosti

Možná trochu bizarní název knihy (Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti) v sobě ukrývá fantaskní svět s hororovými prvky od spisovatele Ransona Riggse. Příběh, na jehož počátku je strašná rodinná tragédie, přivádí šestnáctiletého Jacoba na tajuplný ostrov u břehů

Walesu. Zde objevuje trosky bývalého sirotčince slečny Peregrinové, jenž byl určen pro podivné děti. Jenže při bližším zkoumání samotného domu a jeho historie zjišťuje, že tyto děti byly více než podivné. Možná byly spíše nebezpečné. A i když to zní neuvěřitelně, možná jsou stále naživu.

Celou knihu doprovází přes čtyřicet černobílých fotografií, jež svým hadi-ženastrašidelným zjevem ilustrují tajemnou atmosféru. Jsou na nich vyobrazeny děti ze sirotčince, které oplývají nebezpečnými vlastnostmi. Můžete na nich vidět chlapce, ve kterém bydlí včely; neviditelného Millarda; dívku, která levituje; Emmu, jež ve svých dlaních dokáže vykouzlit ohnivé koule, nebo třeba dvě rozmlouvající sestry, i když tu druhou můžete vidět jen v odrazu jezera.

Všechny fotografie jsou autentické bez vnějšího zásahu. Byly vypůjčeny z různých archivů a od sběratelů, kteří je nalezli na bleších trzích či v antikvariátech.

Johnnyho Deppa v hlavní roli neuvidíme

Dlouho se čekalo na vyjádření Tima Burtona, zda se skutečně do projektu zapojí. Není ovšem jediný, kdo film obohatí svým osobitým stylem. Spolupráci přislíbila i scénárista, producentka a spisovatelka Jane Goldmanová, která má na svém kontě scénáře k filmům Hvězdný prach (2007), Kick-Ass (2010), X-men: První třída (2011) a X-men: Budoucí minulost (2014) nebo Žena v černém (2012). Nyní ve spolupráci s Ransomem Riggsem vytváří scénář spojující strašidelné vintage fotografie s psaným slovem, skrze které bude vyprávět příběh tajuplného sirotčince.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Zdroj: obálka knihy.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Zdroj: obálka knihy.

Kdo by neznal Burtonova díla jako Střihoruký Edward, Ospalá díra, Mrtvá nevěsta Tima Burtona, Temné stíny nebo pohádkové filmy Alenka v říši divů či Karlík a továrna na čokoládu? Se zpracováním gotického prostředí či charakterových archetypů typu problémového mladého outsidera má nepředvídatelný režisér bohaté zkušenosti. Není tedy pochyb, že i s tímto projektem si bravurně poradí.

Jedna věc se však od jeho předchozích filmů bude lišit. Johnnyho Deppa tentokrát těžko obsadí do hlavní role. Právě když jsem se smířil s tím, že můj život bude obyčejný, začaly se dít neobyčejné věci. Již první věta v knize navozuje mysteriózní atmosféru. Těšte se na filmové zpracování, jehož premiéra je plánovaná na léto 2015.

Dobrodružná cesta bude pokračovatmiss-peregrine

Ranson Riggs se s námi ovšem zdaleka neloučí. Konec jeho debutujícího románu skončil otevřeně. Mimořádná pouť, která započala prvním dílem, pokračuje. Můžeme se těšit na další tajuplná dobrodružství Jacoba a jeho nových přátel ze sirotčince. Imaginární svět telepatie, časových smyček, cirkusových triků a vlkodlaků budou opět spojovat dosud nepublikované dobové fotografie.

Česky toto pokračování vyjde v srpnu 2014, pod názvem Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město. Deset podivných dětí prchá před armádou obludných monster. A pomoci jim může jen jediný člověk – jenže ten je uvězněn v těle ptáka.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tim Burton staví svůj další podivný svět. Nyní z prostředí sirotčince

Hide picture