Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Nejlepší filmy Tima Burtona. Bavte se dekadencí

Matouš Márai

Matouš Márai

28. 12. 2011

Střihoruký Edward, Batman nebo Sweeney Todd jsou filmy se společným jmenovatelem – Timem Burtonem. Snímky, pod kterými je podepsán, jsou nezaměnitelné. Podívejte se na pět nejlepších.

Batman patří mezi nejznámější Burtonova díla, Zdroj: Distributor filmu

Burtonovy filmy se vyznačují jednou věcí (tedy kromě Johnyho Deppa v téměř každém filmu). Netradičním humorem v atmosféře temné gotiky. Pokud se jedná o animovaný film, můžeme rozeznat postavičky, které jsou taktéž typické, po většinou úzké, dlouhé s oblými tvary a výraznýma očima. Burton ve škole nebyl nijak zvlášť nadaný, svůj talent však ukázal ve výtvarném umění.

Velká ryba jako román. Koho uloví mytický příběh o neobyčejném vypravěči?

Oblíbenou Burtonovou činností bylo kromě kresby sledování hororových a sci-fi filmů. Ovlivněn byl zejména hercem Vincentem Pricem, později jej dokonce obsadil do filmu Střihoruký Edward, v němž hrál vynálezce. Tim Burton není pouze režisérem, ale i scenáristou a producentem: například v Střihorukém Edwardovi zastal všechny tři role sám. Nyní se podívejte, která Timova díla byla ta nejlepší.

5. Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Johny Depp v hlavní roli postavy, která se dočkala zřejmě tolika zpracování jako hrabě Dracula. Benjamin Baker se jako chlapec zamiluje do dívky, na kterou má spadeno postarší soudce Turpin. Nespravedlivě je odsouzen k 15 letům vězení ve vyhnanství.

Nyní se vrací jako Sweeney Todd a čas odplaty se přiblížil. Skvěle zpracované charaktery postav a dialogy proložené muzikálovým zpěvem dávají divákovi pocit skutečného naplnění.

4. Ed Wood (1994)

Životopisný film o stejnojmenném režisérovi je okořeněn skvělým humorem. Excentrický Ed Wood vytváří filmy na pokraji absurdity a obklopuje se přinejmenším podivnými herci a přáteli.

Ve filmu můžete kromě Deppa vidět i Orsona Wellese nebo Sarah Jessicu Parker. Film vyhrál dva Oskary a dalších 19 cen, mezi nimi například i cenu Grammy. Ceněny byly především výkony herců a masky.

3. Mrtvá nevěsta (2005)

Vše mělo jít dle plánu: syn Viktor ze středostavovské rodiny, toužící dostat se do vyšší společnosti, si má vzít Viktorii.

Zkrachovalá šlechtická rodina Viktorie uzavřela dohodu o sňatku a očekává hladký průběh.

2. Střihoruký Edward (1990)

Edward (Johny Depp) to nemá v životě lehké. Od narození, nebo lépe řečeno sestavení, žil pouze se svým vynálezcem (Vincent Price) na opuštěném hradě. Když konečně nastal den, kdy měl vyměnit nůžky za ruce, jeho otec zemřel.

Edward zůstává sám na chátrajícím hradě, dokud se nesetká s mladou kráskou, do které se zamiluje. Snímek nominovaný na Oskara popisuje maloměstské sklony, závist a lásku.

1. Ospalá díra (1999)

Zmiňovat, že hlavní roli obsadil Johny Depp, je nejspíš zbytečné. Nutno však říci, že Deppův výkon byl více než dobrý. Film je zasazen do období konce 18. století, kdy je mladý konstábl Ichabod Crane poslán do zapadlého městečka.

Pošlou jej tedy vyšetřit tři záhadné vraždy, jejichž oběti mají setnutou hlavu. Místní obyvatelé tvrdí, že padly rukou bezhlavého jezdce, čemuž Ichabod samozřejmě nevěří. Zjistíme, že někdy je dobré přehodnotit postoj a přitom neztrácet hlavu.

Je třeba ještě zmínit filmy, které se do výčtu nedostaly. Batman a jeho pokračování Batman se vrací určitě patří mezi ně. Stejně tak i Ukradené Vánoce, kde jsou místo hraných herců nebo animací postaveny loutky. Pokud máte rádi něco poněkud optimističtějšího, podívejte se na snímek Karlík a továrna na čokoládu nebo film Velká ryba, o kterém bychom mohli říct, že je to Burtonova fantasy verze Forresta Gumpa.

Které filmy od Tima Burtona máte nejraději vy? Napiště nám je do komentářů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší filmy Tima Burtona. Bavte se dekadencí

Hide picture