Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Tim Powers čtenáře uhrane. V knize Silou svého zraku

Redakce

Redakce

22. 12. 2011

Byron, Shelley, Keats nebo třeba Villon – slavní básníci své doby, jejichž jména jsme ve školních škamnách slyšeli snad všichni. Ale kde brali svoji inspiraci, co nebo kdo jim byl Múzou? A je to, co označujeme darem, opravdu darem. Nebo je to spíš prokletí? Na tyto otázky odpovídá Powersův nejnovější román.

Ilustrace na obálce zahraničního vydání Autor: Mark Salwowski

Navzdory úvodu není hlavní postavou knihy žádný slavný či neslavný veršotepec, leč lékař Michael Crawford. Čtenář se s ním setkává na dvoře warnhamského hostince, kde se dvěma společníky zapíjí ztrátu svobody, čeká jej svatba. V alkoholovém opojení a při snaze zabránit jeho ztrátě, navlékne snubní prsten jakési soše. A tím, všechny jeho problémy začínají.

Netuší, že se té noci oženil. A jeho manželka není z lidské rasy. Že něco není úplně v pořádku, mu dochází až tehdy, kdy se po svatební noci s lidskou manželkou Julií probouzí vedle krvavých zbytků jejího těla. Je si jist, že vrahem není a s pomocí jednoho z přátel prchá do Londýna, kde hodlá začít nový život. Na nějaký čas se mu to i daří, nachází i místo v nemocnici. Seznámí se s medikem Johnem Keatsem , který částečně vnese světlo do záhadné Juliiny smrti.

Nic však nemá dlouhého trvání a Michael zjistí, že po jeho stopách se vydala Josephine, Juliino dvojče, aby pomstila sestřinu smrt. Jeho cesty pak vedou do stínu Alp, kde potkává další z velkých básníků – Percym Shelleym a lordem Byronem. Právě díky nim se dozvídá, že lidská rasa není jediná, která obývá tento svět a že Múza vlastně není něco, o co by člověk měl stát. Tedy, pokud má rád vlastní rodinu.

Přečtěte si: Mořské dobrodružství od Tima Powerse se táhne Na vlnách podivna

Silou svého zraku je kniha o upírech. Ale možná to na ní hodně dlouho nepoznáte. V době, kdy police knihkupectví plní Stmívání, Školy noci, Tina Salo a jiné upíroviny, zdá se těžké najít neotřelý způsob, jak o krvesajích psát. A přesto to jde. Tim Powers se na legendy o upírech podíval z jiného, možná překvapivého, úhlu a spojil několik zdánlivě nespojitelných mýtu dohromady.

Nemrtvý upír, plazí lamie a éterická Múza se tak stávají jedinou rasou, žijí od pradávna vedle lidí. A mnohdy s nimi, jako je to právě v případech zmíněných poetů a doktora. Vcelku milým ozvláštněním děje jsou popisy metod ochran před těmito tvory; autor se snaží podat logicky znějící vysvětlení. Nikoliv však za každou cenu, potřebná míra tajemna musí být zachována.

Další zajímavou stránkou knihy je rozhodně zpracování samotných postav básníků. Celý děj je totiž s pečlivostí hodné literatury faktu naroubován na jejich historicky doložené životy. Všechny vedlejší postavy, místa pobytu i podivné incidenty by mohly sloužit jako základ pro školní referát.

Příběh tak působí až mrazivě realisticky a čtenář si klade otázku, zda na tom přeci jen nebude něco pravdy. Zkuste si vybavit nějakého zdravím kypícího geniálního básníka… Nejde to, že? Téměř všichni zahynuli nepříliš přirozenou smrtí, často mládi a po nemoci a jejich rodiny šťastný osud také nepotkává. Jako by je někdo vysával. A přesně na tomto Powers svůj příběh zakládá. Každý talentovaný má svou Múzu, svůj dar, který je zároveň jeho prokletím.

Čtěte také: Powers knihou Tři dny do nikdy posunul hranice světové vědy

Postupné odhalování zákonitostí soužití s touto rasou udržuje napětí, ale občas může poněkud mást. Což sice umocňuje vcítění se do situace hlavního hrdiny, ale občas to může požitek ze čtení lehce ztrpčit.

Ale i tak je Silou svého zraku román, který přečtete jedním dechem a pak litujete, že nebyl delší. A pokud znáte někoho, kdo skládá poezii a je nápadně bledý, budete mít nutkání kontrolovat mu krk.

Název originálu: The Stress of Her Regard
Český název: Silou svého zraku
Autor: Tim Powers
Překlad: Roman Tilcer
Obálka: Ann Moon
Počet stran: 568
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Laser-books, Praha 2011
Doporučená cena: 329 Kč

Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Tim Powers čtenáře uhrane. V knize Silou svého zraku

Hide picture