Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

5 nejlepších filmů Davida Finchera, režiséra se snem točit sci-fi

Denisa Marešová

Denisa Marešová

9. 1. 2012

David Fincher, který letos oslaví již padesáté narozeniny, je jedním z nejoblíbenějších režisérů Hollywoodu. Fincher se specializuje na temné a napínavé thrillery s příchutí mystična.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona je také fantasy snímkem, Zdroj: distributor filmu

David Fincher jako naprostý samouk a režisér amatér, který film nikdy nestudoval, získával zkušenosti při natáčení hudebních videoklipů. Spolupracoval s největšími hudebními hvězdami jako je Madonna, Rolling Stones či Aerosmith. Za některé své videoklipy byl dokonce odměněn cenou Grammy a MTV.

Jeho velkým snem bylo režírovat sci-fi filmy, což se mu splnilo, když se dostal k projektu Vetřelec 3, který se stal prvním filmem v jeho kariéře. Pak už točil jeden úspěšný thriller za druhým. Tady je žebříček jeho pěti nejlepších filmů.

5. Vetřelec 3 (1992)

Fincher si jako svůj celovečerní debut vybral právě toto třetí pokračování úspěšné série o vetřelcích. V průběhu natáčení se ale nepohodl se studiem a od projektu odešel. Film byl dokončen bez něj.

Ve třetím dílu série se  Ellen Ripleyová (Sigourney Weaver), jediná přeživší po nouzovém přistání vesmírné lodi, ocitá na planetě plné násilníků, na místě, kde dříve bylo vězení pro nejhorší kriminálníky. Nakonec se zjistí, že není jediná, kdo vše přežil – spolu s ní na planetu přicestoval i starý známý vetřelec, který začne postupně vraždit obyvatele planety.

4. Podivuhodný příběh Benjamina Buttona (2008)

Snímek je adaptací povídky F. S. Fitzgeralda. Rozvíjí příběh muže, jenž se narodil jako stařec a narozdíl od normálních lidí, kteří stárnou, postupně mládne. Brad Pitt hrající hlavní roli se jako padesátiletý Button zamiluje do mladé tanečnice Daisy. Na počátku je jejich láska úžasná, postupem času ovšem není pro oba jednoduché rostoucí věkový rozdíl překonat.

Benjamin Button byl již třetí spoluprácí Davida Finchera s krasavcem Bradem Pittem a z každé z nich vznikl velice dobrý film. Tento snímek získal hned třináct nominací na Oscara včetně kategorie za nejlepší režii, proměnil však pouze tři – sošku přitom nezískal v žádné z hlavních kategorií.

3. Hra (1997)

Příběh filmu Hra pojednává o osamělém multimilionáři, kterému dá jeho bratr k narozeninám poukázku na hru společnosti CRS. Hra slibuje nevšední zážitky a změnu dosavadního nudného života. Nicholas Van Orten se tedy nevědomky pouští do spletité hry, kdy mu půjde nejednou o holý život.

V hlavní roli zde exceluje Michael Douglas, ze kterého se stává pouhá figurka ve hře. Jeho bratra si zahrál Sean Penn, jemuž byla původně nabízena role Nicholase. David Fincher ve filmu opět výborně buduje temnou atmosféru stejně jako pocit paranoie, kdy ani samotné postavy, ani divák netuší, co bude následovat a jak vše dopadne.

2. Klub rváčů (1999)

Hlavní hrdina snímku trpí půl roku obrovskou nespavostí. Když se jednoho dne potká s Tylerem Durdenem, změní to kompletně jeho život. Dohromady si spolu založí Klub rváčů, kde mladí muži mohou na chvíli odložit své starosti stranou a jen se rvát jako o život.

Film v době svého uvedení propadl především kvůli abnormální násilnosti scén, ale později se z něj stal jeden z nejoblíbenějších kultovních filmů. Na festivalu v Benátkách získal snímek dokonce přezdívku Mechanický pomeranč devadesátých let. Hlavní postavy si zde zahráli Edward Norton, Brad Pitt a Helena Bonham Carter.

1. Sedm (1995)

Klasický nevyrovnaný pár detektivů, starší černoch a mladý neurotický běloch vyšetřují dokonale promyšlené vraždy páchané podle sedmi smrtelných hříchů, kterými jsou obžerství, lakota, lenost, závist, hněv, pýcha a smilstvo.

Brad Pitt a Morgan Freeman se role detektivů zhostili výborně. Stejně výborně se David Fincher ujal i samotné režie. A k tomu vynikající Kevin Spacey a ta nejtemnější možná atmosféra dělají ze snímku Sedm jeden z nejlepších filmů svého žánru. Nutno podotknout, že to byl teprve druhý celovečerní film Davida Finchera.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 nejlepších filmů Davida Finchera, režiséra se snem točit sci-fi

Hide picture