Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Vetřelec 3: První filmové dítě Davida Finchera bylo natáčené pod dohledem

Fakt, že režisér David Fincher slaví dnes úspěch svého filmu Muži, kteří nenávidí ženy, musel před dvaceti lety vypadat jako neskutečný sen. Režisérův debut Vetřelec 3 byl pro něj totiž zátěžovou zkouškou.

Tak tomu říkám blízké setkání, Zdroj: distributor filmu

Po obrovském úspěchu filmu Vetřelec (1979) a jeho pokračování s názvem Vetřelci (1986) bylo přirozené pokusit se o další, stejně kvalitní a úspěšný snímek. Bohužel produkci i natáčení ale postihlo několik výměn tvůrců, všudypřítomný dohled studia a rostoucí nespokojenost celého štábu.

Bude pokračování Dne nezávislosti. Zničí emzáci opět Bílý dům?

Třetí díl vetřelecké série byl ve své době velkou režijní příležitostí. Filmy o Jamesi Bondovi se pro spor o autorská práva nemohli natáčet, takže Vetřelec se stal světově největší filmovou značkou. Nejdřív se o režisérskou stoličku zajímal Renny Harlin (Smrtonosná past 2, Cliffhanger), pak Vincent Ward (Jak přicházejí sny).

Sigourney Weaver po dlouhém jednání taky podepsala svou smlouvu o zopakování si role hrdinky Ripleyové. Ward měl ale nakonec příliš drahou filmovou koncepci, takže se studio rozhodlo dát místo něj možnost 28-letému režisérovi reklam a videoklipů, Davidu Fincherovi.

FOTO: Vetřelec 3,Sigourney Weaver

Peklo tentokrát nejen pro herce

O natáčení se tenkrát přizvaný novinář vyjádřil jako o noční můře. Na vině ale nebyl mladý, nekompromisní režisér, který všechny dusil nekonečným opakováním záběrů. Producenti byli přítomni u každodenní práce štábu a přísně kontrolovali výsledky, čím vyvíjeli nepřestávající tlak.

Pro Sigourney Weaver bylo natáčení také náročné, a už během něj se pevně rozhodla roli Ripleyové nikdy neopakovat (co se naštěstí nestalo a v roce 1997 hrála ve čtvrtém dílu s názvem Vetřelec: Vzkříšení). S Fincherem si herečka rozuměla – chápala jeho těžké postavení a zklamání z práce v Hollywoodu.

FOTO: Chystané sci-fi Prometheus vás strhne svou atmosférou

I když Vetřelec 3 (1992) nezískal tak skvělé kritiky jako jeho předchůdci, rozhodně se tato tvůrčí dvojice nemusí za výsledek stydět.

Po ukončení práce na filmu se Fincher vrátil k videoklipům, dělal pro Michaela Jacksona, skupinu Aerosmith, Stinga. Další velkou šanci dostal až o tři roky s filmem Sedm.

A pokračování jeho kariéry už známe. Bylo by ale skutečně zajímavé, kdyby Fincher jednoho dne znovu zavítal do vetřeleckého světa.

Třeba v prequelu?

Alien ³ (Vetřelec ³)

Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller
USA, 1992, 110 min (SE: 145 min)

Režie: David Fincher

Hrají: Sigourney Weaver, Charles S. Dutton, Charles Dance, Paul McGann, Holt McCallany, Lance Henriksen, Pete Postlethwaite, Philip Davis, Ralph Brown

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vetřelec 3: První filmové dítě Davida Finchera bylo natáčené pod dohledem

Hide picture