Menu
FANZINE.cz
Komiks

Třetí Scott Pilgrim: Vábný komiks s nevábnou obálkou

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

20. 6. 2011

Komiksová série o chlapci Scottu Pilgrimovi se u nás těší alespoň nějaké oblibě. Možná to zařídil film, možná ne, nicméně v komiksové sérii vyšel třetí díl. A Bryan Lee O’Malley čtenáře nešetří, i tentokrát nám servíruje hromadu zábavy a popkulturních odkazů. Nebraňte se smíchu, veškerý odpor je marný.

Ilustrace na obálce komiksu Scott Pilgrim 3 Autor: Bryan Lee O‘Malley

Hlavní hrdina Scott Pilgrim to nemá v životě lehké. Ve své šílené jízdě se musí utkat se sedmi ďábelskými bývalými kluky své nové dívky Ramony. Vedle toho se vrací i Scottova bývalá dívka, nabídky od jiných bývalých dívek a spousta soubojů. Tentokrát se však přiostřuje, předešlé díly sloužily pouze jako rozjezd.

Náznaky z minulých dílů vyplývají na povrch

Bryan Lee O’Malley, autor nejen scénáře, ale i kresby, pokračuje přesně ve svém stylu načrtnutém v předcházejících částech. I když se odehrává důležitý příběh Scotta a Ramony, hlavní roli zde hraje komičnost. Zasluhuje se o ni mimo jiné nepřeberné množství skrytých narážek a popkulturních odkazů. Po dějové stránce se však O’Malley oproti předešlým dílům rozjíždí, čtenářům servíruje šokující momenty, originy postav (tj. jejich skrytý původ) a spoustu flashbacků a zvratů. Mezi u nás vydanými díly je tak třetí, pojmenovaný Nekonečný smutek, nejdůležitější částí.

Zatímco překvapivých odhalení se ve trojce vyskytuje zatím nejvíce, po popkulturní stránce je nejbohatší díl první, Vypečený život flákače. Nicméně i v Nekonečném smutku se člověk odkazů dočká, dokonce v mnohem důležitější roli, než v předchozích dílech. Humor se zde spíše vyskytuje v dokonale vymyšlených dialozích a v satiricky zesměšňujících velkolepých momentech.

Ujetá image ujetého příběhu

Humorný ráz komiksu navíc podtrhuje jeho výtvarná stránka. Kombinuje v sobě cartoonové a mangoidní ztvárnění, čímž dosahuje obrovského odlehčení příběhu. Nádavkem zapojuje nové styly. Zaprvé: přesné zobrazení narážek na videohry (ve formě ukládání pozice, bonusového života, atd.); zadruhé: podobu ve chvíli flashbacku, v níž jako by se kresba roztřásla. Nabývá tak úplně nového rozměru a na čtenáře působí o to pompézněji. Obrazová stránka svou ujetě hravou vizáží přesně pasuje k příběhu a podtrhává absurditu některých scén. Nadto zvládá i nehumorné výstupy, v nichž reálně zachycuje mimiku i gestikulaci postav. Jen z výrazu čtenář vyčte, jak se daný hrdina cítí.

Celkově by se dal třetí díl Scotta Pilgrima hodnotit jako zatím nejpovedenější. Úvod byl již vystavěn, tudíž je volná cesta pro skutečně trhlou jízdu (a to jak po scenáristické, tak i po výtvarné stránce). Z O’Malleyho způsobu předávání příběhu čiší opravdová, sympatická nerdovost, tvoření z nadšení. Pochopitelně na všem jsou nějaké mouchy – v případě třetí části je to obálka, kvůli níž se člověk až stydí knihu na veřejnosti číst.

Název originálu: Scott Pilgrim #3: Nekonečný smutek
Český název: Scott Pilgrim #3: The Infinite Sadness
Scénář a kresba: Bryan Lee O‘Malley
Překlad: Jitka Jeníková
Obálka: Bryan Lee O‘Malley
Počet stran: 192
Vazba: paperback
Rozměry: 130 x 190 mm
Vydal: BBart, Brno 2011
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Třetí Scott Pilgrim: Vábný komiks s nevábnou obálkou

Hide picture