Menu
FANZINE.cz
Technologie

U Stonehenge objevili stokilový meteorit. Záhadně přečkal 30 000 let

Jan Kouba

Jan Kouba

22. 2. 2012

V blízkosti starobylého kamenného svatostánku Stonehenge objevili britští vědci stokilový, neobvykle zachovalý meteorit. V zachovalém stavu tam záhadným způsobem přečkal 30 000 let včetně doby ledové.

Padající meteorit OBR: PM

Takovéto úkazy byly od nepaměti pro lidstvo fascinující Zdroj: sxc.hu

Pro starověký lid sídlili bohové na obloze, bouře, déšť, krupobití, ale i čarovný východ slunce a jeho mizení na západě, to vše byly božské projevy. Jaké pozdvižení pak musela způsobit padající hvězda?

Čtěte také: Největší objevy roku 2011. Neandrtálci žijí a světlo není nejrychlejší

Je tomu více než 30 000 let, co do Země v oblasti dnešního Albionu narazil meteorit o hmotnosti něco málo pod sto kilo a v průměru měřil půl metru. Jedná se o největší meteorit, který byl v Británii nalezen.

Vědcům nešlo do hlavy, jak to, že i po 30 000 letech je stále v dobrém stavu a téměř se na něm nepodepsal zub času a hlavně zub dravé doby ledové, která se postupně přehnala přes tamější klimatický pás.

Meteorit má zajímavou historii. Před 200 lety jej objevili archeologové na jednom z druidských pohřebišť blízko Stonehenge. Byl pochován na svaté půdě. Profesor planetární vědy Colin Pillinger říká, že tak zachované meteority z tak hluboké minulosti se našly pouze v Antarktidě a Saharské poušti. Druidi nejspíše použili  meteorit jako jeden ze stavebních kamenů pro pohřební komoru jednoho z velmožů. To jej uchránilo před nepřízní počasí.

Čtěte také: Planetu Zemi těsně minul asteroid. Soudný den se nekonal

Tento chudák se spíše omylem stal součástí náboženské tradice. Jinak tomu je o tisíce kilometrů dál, v Mekce, kde stojí tajemná krychle Kaa‘ba, nejposvátnější místo Islámu. Zde je uložen podle legendy kámen, který anděl Gabriel snesl z ráje na zemi. Jedná se o černý kámen, který musí během pouti do Mekky (hadždži) každý věřící políbit. S největší pravděpodobností jde o úlomek meteoritu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

U Stonehenge objevili stokilový meteorit. Záhadně přečkal 30 000 let

Hide picture