Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Umbridgeová děsí každého. Proto se o ní psalo na Halloween

Adriana Pavliková

Adriana Pavliková

14. 11. 2014

J. K. Rowlingová na Pottermore zveřejnila zajímavé informace. Týkají se jedné postavy z knih o Harry Potterovi. Stejně jako kouzelnickou zpěvačku, Celestýnu Warbeckovou, představila nyní autorka životní příběh Dolores Umbridgeové.

FOTO: Umbridgeová

Dolores Jane Umbridgeová za svým úsměvem skrývá zkaženou duši. Zdroj: distributor filmu

SPOILER: Tento exkluzivní článek obsahuje informace ze všech sedmi knih o Harry Potterovi a mnohem více.

Již v úvodu článku Rowlingová šokuje prohlášením o původu Dolores Jane Umbridgeové. Narodila se mudlovské matce a otci kouzelníkovi. I přestože v Bradavicích byla zařazena do Zmijozelu, a po celý život zaujímala radikální protimudlovský postoj, byla Umbridgeová částečně mudlovského původu.

Celý život rodiči pohrdala a později zapírala jakékoli spojení mezi sebou a svou rodinou. Každému vyprávěla, že je čistokrevná, bez jediné kapky mudlovské krve.

Kariéra na Ministerstvu kouzel

Jakmile Dolores vystudovala v Bradavicích, nastoupila přímo na Ministerstvo kouzel. Začínala jako stážistka v Oddělení nepatřičného užívání kouzel. Na ministerstvu uspěla díky svému svědomitému přístupu, přeslazenému vystupování a podlézání nadřízeným.

Na cestě k moci využila také bezohlednosti a lstivosti, se kterými si připisovala zásluhy jiných. Proto se brzy zaujímala důležité posty. Ještě než dosáhla věku 30 let, byla jmenována vedoucí kanceláře.

Za zavřenými dveřmi Dolores nikdy neváhala odhalit své radikální názory na to, jak by mělo být naloženo s ne-kouzelnickou společností. Dokonce i její protimudlovsky založení kolegové byli často šokováni a jen málokdo ji měl opravdu rád. Také kvůli tomu se nikdy nevdala a její plán na upevnění sociálního statutu pomocí dobře vybrané svatby se tak nikdy neuskutečnil.

Se vzestupem své kariéry se Dolores úspěšně vetřela do přízně samotného ministra Kornelia Popletala. Jeho paranoia a obavy se zvětšovalya Dolores si dávala záležet na tom, aby je správně přiživovala a sama se vetřela až do samotného centra moci v roli „té jediné, které může ministr důvěřovat“.

Když bylo ministerstvo ovládnuto smrtijedy, Dolores obdržela speciální funkci v komisi registrující všechny kouzelníky s mudlovským původem. Působila jako vedoucí zkonstruovaných soudních procesů, které obviňovaly kouzelníky z mudlovských rodin z krádeží hůlek a jejich magie.

Čím rychlejší vzestup, tím nepříjemnější pád

Svůj pobyt v Bradavicích považovala za úděl, který spočíval v ovládání těch, kteří ji v dobách jejích studií přehlíželi. Mít kontrolu pro ni je velice důležité a každý, kdo se pokouší otřásat její autoritou, nebo pohledem na svět, musí být potrestán. Vyžívá se v podmaňování a ponižování ostatních.

Nakonec však Dolores přecenila svou autoritu. I přes zdrcující události, po kterých v Bradavicích skončila, se však Dolores úspěšně vkradla zpátky na Ministerstvo.

umbridge

Katastrofální zakončení pobytu v Bradavicích se stalo začátkem konce nenáviděné čarodějky. Zdroj: distributor filmu.

Nový ministr kouzel Rufus Brousek, měl v té době důležitější věci na práci, než se zabývat problémy s Dolores Umbridgeovou. Později byl za toto pochybení potrestán. Harry Potter kvůli Brouskově přehlížení všech přečinů, kterých se Umbridgeová dopustila během svého pobytu v Bradavicích, odmítal s Ministerstvem jakkoliv spolupracovat. Bylo totiž důkazem zkorumpovanosti a nedbalosti ministerstva jako takového. S pádem lorda Voldemorta byla konečně Dolores Umbridgeová postavena před soud a odsouzena za týrání, věznění a smrt mnoha lidí.

Autorka naznačila, kde se inspirovala

Kromě tohoto podrobného příběhu o Dolores Umbridgeové, sděluje J. K. Rowlingová své vlastní myšlenky. Uvádí, že se při vytváření této postavy inspirovala osobami, které potkala. Dává si při tom velký pozor, aby neprozradila, o koho se jedná. Autorka zdůrazňuje, že žádná z nich nebyla krutá ani zlá.

To, co si od nich půjčila, byly spíše pocity, které v ní tyto osoby vyvolávaly. Jak přeslazeně se cítila při pohledu na malou sponečku ve vlasech své učitelky. Nebo jak absurdně si připadala v kanceláři s osobou, která nebyla milá, ale celou zeď si polepila roztomilými obrázky koťátek.

Své dojmy pak sepsala a vytvořila děsuplnou postavu, která se podobá ropuše a vyžívá se v týrání ostatních. To vše navíc tucetkrát umocnila a dodala jí vlastnosti jako krutost, bezohlednost a bezmeznou touhu po kontrole.

Jestli článek pomohl čtenářům lépe pochopit a tudíž se i lépe vcítit do postavy Dolores Umbridgeové, je individuální. Počtení to však je v každém případě zajímavé. Dolores i přesto zůstává velice nepříjemnou postavou a její příběh zaujme nejen během děsuplného Halloweenského večera.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Umbridgeová děsí každého. Proto se o ní psalo na Halloween

Hide picture