Menu
FANZINE.cz
Komiks

Umělec Mike Diana přivezl do Prahy penisy, vagíny, sperma a krev

Jan Šuška

Jan Šuška

5. 11. 2013

Mike DianaV Holešovickém Pragerkabarretu v Divusu je možné od prvního listopadu shlédnout slavnou výstavu amerického umělce Mika Diany. O návštěvě vernisáže vám přinášíme krátkou reportáž.

Mike Diana

Mike Diana zachycen při podpisu knihy Live-Die. Foto: Jan Šuška

Od 1.11 2013 do 14. 12. 2013 je možné shlédnout jedinečný a obrovský výběr z původních komiksů, kreseb a maleb v Americe trestně stíhaného Mika Diany. Ten vešel v podvědomí především na počátku devadesátých let, kdy jeho komiksy otřásly veřejností.

Svoboda slova versus svoboda komiksu

Za na vlastní náklady vydané sešity množené na kopírce jsou dnes sběratelé ochotni utratit velké peníze. Z toho však Mike Diana nemá žádný zisk a i přes soudní spory a skandály jej systém nesežvýkal a stále tvoří to, co jej baví. Žije uprostřed Bronxu v malém bytě a z par velkoměsta nasává novou inspiraci.

Na začátku výstavy bylo v kulturním středisku jen pár návštěvníku, ke kterým se do hodiny přidalo na desítky nadšenců. Největší pozornost upoutaly nejkrvavější komiksy a barevné obrazy se srdcovitými penisy. Výstava obsahuje sebranou tvorbu z devadesátých let i mladší Mikova díla, na kterých můžeme vidět umělcovo postupné zdokonalování.

Dospělý člověk je v očích Mika Diany pokrytecká stvůra, pojďme si raději hrát

Nad jeho důvtipnými kresbami se jeden může zasmát či rozbrečet. V ilustracích můžeme vidět jistou mnohoznačnost i jednoduchost, která hraničí s posedlostí. Díky své zdánlivě dětské kresbě si však zachovává jedinečnost, originalitu a hravost.

Na stěnách tak díky tomu mohou návštěvníci například vidět malého kloučka se svým pejskem oddávajíce se zoofilním orgiím, useknuté údy, všemožné úchylky plné krve, zrůdičky či další zvrhlá díla, z kterých se vám protočí panenky. Pokud máte rádi podobné výstřednosti, tak vás Mikova výstava obohatí o cenné poznatky.

Mike sám se vyznačoval značnými sympatiemi. Jakkoli se člověk zpočátku bál, aby na něho nevytáhl penis nebo něco, když se Mike s někým dal do řeči (aniž by se sám vnucoval), byl velice příjemný a komunikativní, s touhou fotit se s fanoušky. Jako opravdový kamarád, naprostá antiteze povýšeneckých umělců.

Vrcholem vernisáže bylo vystoupení dívčiny, která pár hodin po začátku vyšplhala na divusovský sloup a na kytaru vyšvihla Dajánu. Že všichni návštěvníci zpívali také, někteří více, jiní méně, je samozřejmostí. Mike Diana-Dajána sice textu v češtině nerozuměl, ale nadšeně vše sledoval a radostně si scénu natáčel na telefon.

Expozice se nalézá nad stanicí metra Vltavská, ve Vltavském kulturním středisku v sídle  Divusu. Tam si krom jiného mohou návštěvníci koupit knihu sebraných děl Mika Diany, Live – Die vydanou Divusem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Umělec Mike Diana přivezl do Prahy penisy, vagíny, sperma a krev

Hide picture