Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Utopte Americu v krvi a spermatu spolu s Mikem Dianou

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

11. 11. 2013

Mike Diana: America - Live & DieMike Diana ustál uvěznění, zákaz publikace i ostatní nepříjemnosti a čtenáři, kteří rozumí angličtině, mají nyní možnost dostat se snad k veškeré jeho tvorbě. Publikace America – Live & Die shrnuje nejen komiksy, ale i obrazy. A samozřejmě zvrácený následuje ještě zvrácenější. Jen pro otrlé.

Mike Diana podepisující v Praze Americu. Foto: Jan Šuška

Mike Diana podepisující v Praze Americu. Foto: Jan Šuška

S jakými příběhy se může čtenář v sborníku setkat? Dívka se jde pomstít rybímu muži. Obří vražedné spermie ovládnou planetu. Šikanovaná bezdomovkyně se vzbouří. Muž touží po rozdupávání dětských hlaviček. Otec znásilňuje syna modlícího se k chrobákům. Penis vsouvající se do srdce (to není metafora). To a ještě mnohem více bizarností čeká ty, kteří se odváží vstoupit do světa Mika Diany.

Mike Diana
Mike Diana (*1969) je americký undergroundový komiksový tvůrce, malíř, občasný ilustrátor, filmový spolupracovník a autor obalů CD. Ve známost vstoupil především jako ten, který byl v Americe trestně stíhán a vězněn za umění. A jeho umění je plné perverzností, absurdit, bizarností a úchyláren. Synonyma přidejte sami.

Mike Diana není pro každého. Jeho práce potěší snad každého s jakoukoli úchylkou, ale naopak odradí upjaté matky a katolické kněze, kterým přijde záběr na ohanbí bestiální. A na ejakulující obzvlášť. A na ejakulující do análu mrtvého dítěte mdloby vyvolávající. To jen takové upozornění, doporučení a nedoporučení.

Jak mohl k tomuhle sakra napsat krátkou předmluvu i Neil Gaiman?!

Mike ukazuje ve svých sebraných spisech úžasnou věc: Totiž že veselé nerovná se vtipné. Pracuje v podstatě jen s neveselými náměty, přesto téměř každý komiks oplývá vtipem. Takže spíš neveselé nerovná se nevtipné.

Přečtěte si reportáž z vernisáže Mika Diany

Vtip podtrhuje především Dianův vizuál. Ten odkazuje k Charlesi Burnsovi, ale oproti němu se vyznačuje značnou dětinskostí. Všechny postavy mají neustálé radostné úsměvy jak vystřihlé z něčeho ještě sladšího než disneyovky, ačkoli kolem nich se dějí samé brutality.

Ještě více než na komiksech se vizuál podepsal na obrazech, kde Mike využívá i barev. A dovede vše vystihnout vodovkami, fixy, některé ujeté sexuální výjevy dokonce voskovkami nebo pastelkami. Dokonalá a geniální kombinace, která pobaví i zatvrzelé frigidy.

obalka Mike Diana: America - Live & Die

Jak říkal už Ladislav Klíma (teď jen který je větší magor?): Že směšnost a hrůznost jsou sestry, svět je jen bezedně hluboká groteska.

Je neuvěřitelné, že stále dokola se opakující motivy začnou nudit teprve až téměř ke konci knihy. Více než tři sta stran dovede zabavit ve smyčce a člověku ta repetice ani v nejmenším nevadí.

Kdosi napsal, že Mike ve svých komiksech nemá jediného kladného hrdinu. Není to pravda. Objevuje se jich tam mnoho, jen jsou většinou obětmi. A jednou dvakrát z komiksu dokonce vyváznou živí, byť ne úplně nepošramoceni.

Čtěte obsáhlý rozhovor s Mikem

Plus jde rozhodně Divusu, vydavateli například Varléna, za zpracování. Krabice s perfektním obrázkem obsahuje dva svazky, Live (komiksy, téměř 400 stran) a Die (obrazy, více než 100 stran). Jen škoda, že člověk musí umět anglicky, protože jde o mezinárodní publikaci londýnské pobočky Divusu.

Pokud člověk vyhledává předmět uspokojení podivných úchylek nebo se chce jen nevázaně pobavit na úkor kohokoli a čehokoli, ať sáhne po titulu America – Live & Die. Jen se nesmí bát dělat si srandu ze studnic humoru jako děti střílející školy nebo 11. září. Doporučuje jedenáct Mansonů z deseti.

Název: America – Live & Die
Autor: Mike Diana
Obálka: Mike Diana
Počet stran: 399/128
Vazba: Box/2x Paperback
Rozměry: 170 x 250 mm
Vydal: Divus, London 2012
Doporučená cena: 1350 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Utopte Americu v krvi a spermatu spolu s Mikem Dianou

Hide picture