Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Úsvit planety opic je zatím nejlepší film roku, zní ze zahraničí

Redakce

Redakce

10. 7. 2014

Opice se znovu chystají dobýt kina. A tentokrát se vší pompézností. Úsvit planety opic se totiž podle zahraničních recenzentů nad očekávání povedl. Někdy je dokonce označován za dosud nejlepší film roku.

Zdroj: Distributor

Opice se vracejí v plné síle. Zdroj: CinemArt

Planeta opic je jedna z nejčastěji adaptovaných knih. V roce 1963 ji vydal francouzský spisovatel Pierre Boulle, první a možná nejznámější snímek podle této předlohy vznikl ještě v šedesátých letech. Následovaly mimo jiné televizní seriály, adaptace v režii Tima Burtona a další filmy, z nichž poslední měl premiéru před třemi lety. Právě na Zrození planety opic navazuje Úsvit planety opic, který zrovna míří do kin.

Děj pokračuje přesně tam, kde před třemi lety skončilo Zrození, které bylo mimochodem velmi úspěšné. Film získal nominaci na Oscara za vizuální efekty, vydělal téměř půl miliardy dolarů a Quentin Tarantino ho zařadil mezi tři nejlepší filmy roku.

Pokračování začíná deset let poté, co se Caesar se smečkou dalších uprchlých lidoopů ukryl v lesích poblíž San Francisca. Lidstvo mezitím ohrožoval a částečně vymítil agresivní virus, uvolněné územní posléze obsadili lidoopové v čele právě s Caesarem. Pod jeho velením postupně vzniká nová civilizace, která lidskou rasu k životu rozhodně nepotřebuje. Boj o moc a přežití tak začíná.

Úsvit planety opic se podle prvních reakcí velmi vydařil. „Je to film, který se noří tak hluboko, že napadá nejen představu, jak by měl vypadat blockbuster, ale i to, jak by měla pokračování fungovat v komerčním světě. Je to snímek o skutečných myšlenkách s velkým smyslem pro postavy a celkovou náladu,“ píše Drew McWeeny ze serveru HitFix.

Velký podíl na zdařilém výsledku má scénář. „Elegantně buduje lidské a opičí společenství jako protikladné, ale zároveň velmi podobné ekosystémy,“ píše Guy Lodge z magazínu Variety. Todd McCarthy z Hollywood Reporter označuje scénář za excelentní.

Podobný je i výkon Andyho Serkise v hlavní roli šimpanze Caesara. „Není pochyb, že Andy Serkis předvádí nejvíc expresivní, oduševnělý a hluboce procítěný výkon, jaký kdy velké plátno v nelidském charakteru nabídlo,“ nešetří chválou McCarthy a dodává, že herec ve snímku překonává sám sebe. Serkis má ostatně s nelidskými postavami už zkušenosti, podílel se na výsledné podobě Gluma a King Konga.

Povedený scénář a skvělé herecké výkony jsou podávány v krásném vizuálním balení. „Caesar a jeho následníci jsou kompletní postavy, dokonale vytvořené v každé jejich vrásce,“ oceňuje Tom Huddleston z magazínu Time Out. Třešničkou na dortu je hudba. „Soundtrack Michaela Ciacchina občas připomíná vznešenost práce Howarda Shorea na trilogii Pán prstenů,“ všímá si Lodge.

Na adresu filmu recenzenti nešetří superlativy. McCarthy ho označuje za „bezesporu ohromující“, Lodge o něm píše jako o „naprosto senzačním pokračování“. Podle McWeeny nejde jen o dobrý žánrový nebo letní film. „Je to skvělý sci-fi film a jeden z dosud nejlepších filmů tohoto roku.“

V českých kinech se poprvé představí 17. července.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Úsvit planety opic je zatím nejlepší film roku, zní ze zahraničí

Hide picture