Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

V Praze se uskuteční obdoba amerického Comic Conu. Skromnější a fanouškovská

Martin Peška

Martin Peška

13. 1. 2012

Pokud znáte legendární Comic Con, který se každoročně koná od roku 1970 v americkém San Diegu, máme pro vás tip. Začátkem února se uskuteční značně menší, ale za to dostupnější akce v Praze s názvem PragoFFest.

FOTO: Herna na FanCity 2011

Snímek byl pořízen v říjnu ve velké herně na festivalu FanCity, který pořádá stejný organizační tým jako PragoFFest, Foto: Karel Slabý, FANZINE.cz

„Především cenou,“ odpovídá s úsměvem pořadatel PragoFFestu Václav Pravda na otázku, čím se liší jeho akce od Comic Conu, a dodává: „Akce jsou těžko srovnatelné, Comic Conu se s velkými rozpočty účastní filmová studia a distributoři, nakladatelské domy, výrobci, televize, stovky herců… Jde o obrovský a poměrně neosobní veletrh.“

Informace k festivalu:
PragoFFest je pražský festival fantastiky a her, na který návštěvníci míří nejen kvůli sci-fi a fantasy literatuře, filmům a seriálům, ale také si zde mohou zahrát konzolové, počítačové či deskové a karetní hry.
Letošní ročník festivalu rozšířil program pro příznivce anime, mangy a Japonska. Bohatý program čeká i na fanoušky RPG. Kompletní program najdete na www.pragoffest.cz.
Datum: čtvrtek 2. – neděle 5. února
Místo: Modrá škola (Kupeckého 576, Praha 11 – Háje)
Vstupné: od 50 korun

PragoFFest je akce podstatně skromnější, ale podle pořadatele o to příjemnější. Tam, kde jsou na Comic Conu velké show s mnoha celebritami, na PragoFFestu stojí samotní fanoušci a jimi připravený program.

„Účast profesionálů z ČR i zahraničí ale také roste a tímto směrem chceme dále pokračovat, aby naše festivaly nabízely obojí,“ sází Václav Pravda na samotné nadšence.

Přečtěte si také jaký byl loňský ročník PragoFFestu

FOTO: Přednáška na FanCity 2011

Jedno má ale PragoFFest s Comic Conem společné; koná se během čtyř dní, od čtvrtka do neděle, stejně jako slavná akce v zámoří. Místem konání je Modrá škola nedaleko stanice Háje, konečné linky C pražské podzemky. Mísí se na něm skalní hráči a fanoušci v kostýmech, rodiny, příležitostní hráči i vlažní příznivci sci-fi, fantasy a anime.

Program zaměřený na mangu, anime a Japonsko (historii a současnost, módu a kulturu) se na PragoFFestu 2012 oproti minulosti rozroste do 4 místností. „K tomu lze připočíst hudební hry pocházející z Japonska. To vše jsou velmi populární oblasti zábavy a navíc fanoušci se prolínají s fanoušky fantastiky a s hráči,“ doplnil pořadatel.

Bude se Skypovat s americkým spisovatelem Weberem

Během festivalu dojde například na videokonferenci s americkým spisovatelem military sci-fi Daviden Weberem. „My už na videokonference myslíme dlouho, od roku 2003, kdy jsme v rámci pořadu chatovali s několika americkými autory, technologie je to už dávno běžná, šlo jen o to začít,“ dodal Pravda.

Mezi tradiční lákadla PragoFFestu patří herny se 40 konzolemi, 40 počítači a zhruba stovkou deskových společenských her. Na místě budou k dispozici návštěvníkům herní průvodci, kteří hru vysvětlí, naučí a zahrají si s návštěvníky.

Premiéra Playstation Vita v Česku

Mezi nejdůležitější události se řadí představení úplně nové herní konzole Playstation Vita. PragoFFest bude první akcí pro veřejnost v Česku, kde bude tato konzole k dispozici. „Další velkou událostí bude program zaměřený na blížící se uvedení hry Mass Effect 3 od Electronic Arts,“ vypíchnul z programu festivalu Václav Pravda.
FOTO: Mass Effect 3
V loňském roce festival podle pořadatelů navštívilo 2.600 návštěvníků, letošní účast počítá s více než 3.000 účastníky. Ačkoliv se jedná o akci v Praze, program láká i fanoušky z jiných měst. „Z aktuálně přihlášených je cca 30 % z Prahy a ostatní z jiných měst. Dá se ale předpokládat, že procentuální zastoupení se otočí, protože předem se hlásí především mimopražští, zatímco na místo si dojdou koupit vstupenku především návštěvníci z Prahy,“ řekl Pravda.

Co je to con?

Slovo con (čti kon) pochází z anglického slova convention neboli setkání. Tzv. cony jsou tedy setkání fanoušků sci-fi, fantasy, TV seriálů, filmů, komiksů, výtvarníků, spisovatelů, ale také počítačových her a jiné zábavy. Vždy na předem domluveném místě a v předem domluvený čas.

Pravděpodobně nejznámějším conem (alespoň pro evropsko-americkou populaci) je právě Comic Con známý také jako Comic-Con či San Diego Comic-Con. Poprvé se uskutečnil v roce 1970 v hotelu El Cortez v San Diegu, kdy na něj dorazilo 300 fanoušků. Dnes je největším conem v Americe a čtvrtým na světě. Nejnavštěvovanějším je japonský Comiket s návštěvností okolo 500.000 lidí.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

V Praze se uskuteční obdoba amerického Comic Conu. Skromnější a fanouškovská

Hide picture