Menu
FANZINE.cz
Horory, hororové knihy

Víme víc o Drákulovi. Ztracený deník Brama Stokera se našel

Jan Nohovec

Jan Nohovec

5. 12. 2011

FOTO: UpírRoky před tím, než napsal své světoznámé dílo Drákula, si Bram Stoker vedl deník, kam zapisoval své postřehy a inspirace. Ztracená kniha se po dlouhých letech našla a prozradí víc o tom, jak Stoker přišel na dílo, které ho proslavilo.

Drákula jako muzikál v českých divadlech Zdroj: drakula-muzikal.cz

„Když jsem to spatřil, nemohl jsem věřit vlastním očím,“ přiznal se Dacre Stoker, vzdálený příbuzný spisovatele druhé poloviny devatenáctého století, v rozhovoru pro americkou CNN. „Říkal jsem si: ‚Svatý Grál! Našli jsme to!ʻ Rodina, akademici, fanouškové – tolik lidí vždycky chtělo vědět, co přimělo Stokera k napsání Drákuly. Teď máme na naše otázky mnoho odpovědí.“

Poznámkový sešit nadepsaný Abraham Stoker obsahuje 305 samostatných zápisů, plných studií místního folkloru, autorových komentářů a vtipu. Bram Stoker byl na tehdejší dobu velmi zcestovalým mužem a na svých poutích si nezapomínal psát postřehy. To se odráží i v Drákulovi, který není klasickým příběhem, ale kompilací deníkových zápisů několika hlavních hrdinů. Ostatně, i cestování je velmi silným motivem knihy, která se stala předmětem několika filmových adaptací (v čele s tou s Belou Lugosim z roku 1931).

Mnohé z deníkových zápisů prý vydají na mnoho stránek, některé jsou ale jen útržkovitým sledem pár vět. Dacre Stoker připravuje spolu s literárními akademiky a profesionály vydání Ztraceného deníku na duben roku 2012, kdy uplyne právě sto let od doby, kdy světoznámý autor, jenž zapříčil mimo jiné i současnou vlnu knih a filmů s krvesaji v hlavních rolích, zemřel.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Víme víc o Drákulovi. Ztracený deník Brama Stokera se našel

Hide picture