Menu
FANZINE.cz
Komiks

Vlad (Seriál o zrušených sériích)

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

15. 11. 2012

Evropská komiksová série Vlad se u nás dočkala vydání jen čtyř dílů ze sedmi. Proč tato skutečnost? Stály by zbylé díly za to? Opravdu je to jen béčkový sci-fi příběh s pulpovými prvky, nebo něco víc? Pokud chcete vědět, jak to s ní bylo, čtěte dále.[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/griffo-vlad-1/|width=600]

Vítejte u třetího pokračování seriálu o zrušených komiksových sériích. V prvním díle se na pitevním stole ocitl polský Funky Koval, o měsíc později polsko-němečtí Návštěvníci z kosmu a dnes se s místem vzniku (ale jen s ním) přesuneme více na západ. Do Francie/Belgie. K sérii Vlad.

Ruský Schwarzenegger

Vlad se od dříve rozebíraných komiksů neodlišuje jen původem, ale též svými vydáními u nás. Na rozdíl od jednodílných propadáků se totiž dočkal čtyř alb. BB/art se v jednu chvíli totiž zbláznil a začal vydávat evropské komiksy. A v pevné vazbě. Skutečná nádhera. Jenže se tento fakt podepsal také na ceně, málokomu se pak chtělo dávat dvě stě korun za osmačtyřicetistránkový komiks. Zde dřepěl hlavní důvod jejich neúspěchu (ale opravdu jen hlavní, třeba Barlow skončilo i s paperbackem). Opravdu škoda.

Ačkoli země původu se rozkládá západněji, zasazení příběhu se potuluje ve východním bloku. A to až v Rusku. Vlad dědí ohromné jmění, avšak získá ho jen pod jednou podmínkou: Dovede k předávce svého bratra Igora. Ten je už několik měsíců nezvěstný a jeho úprk spojují s atentátem na ruského prezidenta. Do pátrání se připojují neonacisté, neokomunisté, američtí dobyvatelé a spousta roztodivných protivníků.

Seznam dílů:

Vlad #1: Igor, mon frère (2000, česky Můj bratr Igor, BB/art 2002)
Vlad #2: Le Maître de Novijanka (2001, česky Pán z Novijanky, BB/art 2002)
Vlad #3: Zone Rouge (2001, česky Rudá zóna, BB/art 2003)
Vlad #4: Dernière issue (2002, česky Poslední východisko, BB/art 2003)
Vlad #5: Taïga (2003)
Vlad #6: Opération déluge (2004)
Vlad #7: 15 Novembre (2006)

Scénář obstaral Yves Swolfs a Vlad pro něho znamenal trochu netypickou práci. Téměř vždy (například Durango či Princ krve, také u nás nedovydávané série) totiž zjednal i kresbu. Avšak nechával se slyšet, že má námětů na dvacet let dopředu, tudíž aby to vše stíhal, přenechal kresbu Griffovi.

Přesto z komiksů stříká Swolfsův rukopis jako krev z roztržené tepny. Hrdina stylizovaný do borce, který se nezalekne před ničím. Drsnější než smirkový papír a tvrdý jako cirhóza jater. Každého pošle k zemi, arzenál hlášek proklatě nízko u pasu a ženy? Klátí jednu krásku za druhou. Vlastně jediný díl, v němž se nevyskytuje odhalené ženské poprsí (opravdu jindy svůdně vykreslené, někdy dokonce i o něco žhavější scény), je poslední.

Science fiction béčko s pulpovými prvky jak vyšité. Přesto tuto ohrádku vyplňují i jiné elementy, série se postupně vyvíjí. Zpočátku jen čisté béčko okořeněné špetkou thrilleru (možná i špionážního) se během třetího a čtvrtého alba přetaví do dystopického intermezza a v českým čtenářům neznámých zbylých albech se oklikami navrací k thrilleru, aby skončilo u silně politického thrilleru a apokalyptického vyvrcholení.

Jak by Bush vypadal ve sci-fi?

I samotný přístup k tematice, totiž sci-fi, se během série mění. Zprvu civilní sci-fi, nijak neuvěřitelné, nahradí v antiutopické mezihře opravdové sci-fi. A to zničehonic, nikdo by ho zde nečekal. Poté se vše srovná k normálu a jako správná amplituda se hard sci-fi složka vrátí na konci.

Spolu s tím, jak častěji se s pořadníkem dílu v sérii vyskytuje humor maličkostí (například Vlad the Movie na programu kina v posledním díle), se objevuje i karikaturistický ráz. Toho se bohužel čeští čtenáři nedočkali. Za všechny mluví jmenování nového prezidenta Rogera G. Blutche, nejen vzhledem tak připomínajícím G. Walkera Bushe. Ten samozřejmě působí jako absolutní primitivní idiot, jehož dosazení nadnárodní machinátory obrovsky rozradostní. Dokonce i oni si neodpustí poznámku, že jim připomíná jeho děda z otcovy strany, po pár nijak lichotících narážkách jasného Bushe.

My pravdu nemáme, pravda má nás

Jedinou možností, kterou na poli politické scény dává Vlad v u nás vydaných dílech, je vnímání Ruska. Vždy bude potřebovat pevnou ruku, vždy si bude chtít podmaňovat Ukrajinu a menší státečky. Nijak hezké vyhlídky, pokud mají vyjít. A myslím, že pokud autoři sledovali soudy s Pussy Riot a jiné aktuálnější kroky Ruska, rozhodně si říkají, že se strefili docela dobře.

Ovšem to už volá jen po hledání něčeho v něčem, kde to něco není. Jen náhoda. Vyjma posledních dílů Vlad představuje opravdu jen béčko a la osmdesátá léta, které potěší hlavně proto, že si na nic nehraje. Oslní, zaujme, čte se rychle. Prostě příběh, nic hlubšího.

Čtenář zbystří k závěru. Protože nejen že sérii u nás vydavatelé nedokončili, ale i opravdový konec skýtá otevřené místo. Jenže už šest let další díl nevyšel. Takže pokud se končí opravdu sedmým dílem (asi že jo), rozhodně se s fanoušky autoři nepářou. Nejenže postavy nechávají nelítostně umírat, ale ten konec! Ten konec je opravdu drsný! Bez milosti.

Tak to bychom měli. Drsné béčko Vlad. A co bude v seriálu o zrušených sériích příště? Něco evropského, amerického, manga, nebo dokonce pokus z českých luhů a hájů? Uvidíme. Tak nashledanou příští měsíc patnáctého.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vlad (Seriál o zrušených sériích)

Hide picture