Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Vybrali jsme 8 nejlepších plakátů ke sci-fi. Ze Star Wars i Vetřelce

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

21. 10. 2012

OBR: Vetřelec, filmový plakát!Anketa!Od Zakázané planety po Terminátora. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější plakáty, které se vážou ke sci-fi filmům posledních několika desetiletí. Nahlédněte pod pokličku originality a smyslu pro detail v každém tahu. A který se nejvíc líbí vám?

OBR: Plakát Star Wars od bratrů Hildebrandtových s původním dílem Toma Junga

Plakát Star Wars od bratrů Hildebrandtových (vpravo) a původní verze od Toma Junga. Autor: Jung, Hildebrandt

OBR: Hvězdné války, filmový plakát od bratrů Hildebrandtových

Autor: Jung

1. Star Wars

Rok: 1977
Režie: George Lucas
Hrají: Harrison Ford, Mark Hammill, Carrie Fisher
Autor plakátu: bratři Hildebrandtové (oficiální) a Thomas Jung (původní)

Plakát série Star Wars patřil ve své době k základům kultury. Stal se terčem parodií i sám parodoval, zkrátka úspěch nad úspěch. Málokdo ví, že zcela původní verzi vytvořil Thomas Jung. Později ale vznikl oficiální plakát od bratří Hildebrandtových (ve své době byli vycházejícími hvězdami) s méně detailním vyobrazením hlavních hrdinů Markem Hammillem a Carrie Fisher, jelikož tvůrci neměli k dispozici jejich přesné fotografie. My jsme vybrali ale původní plakát, kde je krásně vytvořená plocha s důrazem na detail. Zachycuje vše, co mohl film nabídnout: mytického Luca, Leiu jako sexsymbol, stejně jako R2-D2, C-3PO a stíhačky TIE. To vše geniálně naskládané na Darth Vadera. Zkrátka masterpiece své doby!

OBR: Blade Runner, filmový plakát

Autor: Alvin

2. Blade Runner

Rok: 1982
Režie Ridley Scott
Hrají: Harrison Ford, Sean Young, Rutger Hauer
Autor plakátu: John Alvin

Cenami ověnčený plakát Johna Alvina pro film Ridleyho Scotta je skutečně ikonickou záležitostí, stejně jako film samotný. V plakátu je zachycená celá atmosféra filmu, včetně jeho noir podstaty. Fotorealistické obrazy Harrisona Forda a Sean Youngové, sedících na vrcholu rozlehlého Los Angeles roku 2019, jsou jen třešničkou na dortu celého díla. Plakát působí jako logo, nové, a přesto ve své podstatě úžasně klasické.

OBR: Superman, filmový plakát

Autor: Peak

3. Superman

Rok: 1978
Režie: Richard Donner
Hrají: Christopher Reeve, Margot Kidder, Gene Hackman
Autor plakátu: Bob Peak

Nenásilný, přesto neskutečně silný návrh Boba Peaka je jasným důkazem sloganu: méně je někdy více. Slavné logo samo o sobě zabírá jen zlomek obrazu, ale jeho dopad je až neuvěřitelný. To celé je doplněné o slogan: „Uvěříte, že člověk může létat“. To dalo celému Supermanovi na neskutečné síle a jen to potvrdilo, že je věčný.

OBR: Zakázaná planeta, filmový plakát

Zdroj: MGM

4. Zakázaná planeta

Rok: 1956
Režie: Fred M. Wilcox
Hrají: Walter Pidgeon, Anne Francis, Leslie Nielsen

Na první pohled děsivě vyhlížející dílo, řekl by jeden. Hrozivý Robby Robot, nevinná dívčina v náručí a pozadí jako by vypadlo z komiksu třicátých let.  A k tomu ještě ohromný rudý nápis „Amazing!“ neboli „Úžasný!“. Nicméně, navzdory tomuto křížení stylů a nestylů si to označení „úžasné“ zaslouží. Krásné použití barvy a nádherné pozadí dělá z plakátu poklad, i když film pochází z 50. let.

OBR: Star Trek: Film, filmový plakát

Autor: Peak

5. Star Trek: Film

Rok: 1979
Režie: Robert Wise
Hrají: William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley
Autor plakátu: Bob Peak

Bob Peak je často považován za otce moderních filmových plakátů. Jeho výrazný a snadno zapamatovatelný počin s duhovým efektem vytváří auru očekávání a napětí. Částečně skryté tváře Kirka a Spocka jen víc podtrhují tajemno na konci duhy. Tedy v místě, kde se skrývá i legendární loď Enterprise, která si dokázala získat miliony příznivců v době, kdy filmovému světu ještě vládly Star Wars.

OBR: E.T. Mimozemšťan, filmový plakát

Zdroj: Universal

6. E.T.: Mimozemšťan

Rok: 1982
Režie: Steven Spielberg
Hrají: Henry Thomas, Dee Wallace, Drew Barrymore

Tento původní plakát byl stažen v okamžiku, kdy se objevil nový plakát se dvěma dotýkajícími se prsty Elliota a E.T.ho.  Scéna létajícího bicyklu však patří mezi legendární. Důkazem je i fakt, že si ji Steven Spielberg vybral jako logo své produkční společnosti Amblin. Nadčasový a snadno rozpoznatelný záběr proti měsíci je jedním z nejvýraznějších v celé historii kinematografie.

OBR: Vetřelec, filmový plakát

Zdroj: 20th Century Fox

7. Vetřelec

Rok: 1979
Režie: Ridley Scott
Hrají: Sigourney Weaver, Tom Skerritt, John Hurt

V podstatě stejným způsobem, jakým film skrývá svého Vetřelce až do poslední minuty, jeho plakát nezobrazuje ve své podstatě nic a zároveň zobrazuje všechno. Atmosféra jen evokuje napětí filmového příběhu, stejně jako pomalu rozlévající se zelené vejce vypovídá o hrozbě uvnitř. To vše doplněné o zcela famózní motto: „Ve vesmíru vás nikdo křičet neuslyší.“

OBR: Terminátor, filmový plakát

Zdroj: Orion Pictures

8. Terminátor

Rok: 1984
Režie: James Cameron
Hrají: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Michael Biehn

V době, kdy Arnold Schwarzenegger patřil ještě mezi neznámé herce, bylo rozhodnutí vystavět celý plakát na jeho tváři krokem sebevražedným. Přesto se vyplatil. Jednoduchý a přímý, stejně jako samotný film. Plakát je děsivá předzvěst toho, co snímek nabízel, ukázku svalnatého násilí, které se v Terminátorově podání stalo legendárním.

[poll id=“15″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybrali jsme 8 nejlepších plakátů ke sci-fi. Ze Star Wars i Vetřelce

Hide picture