Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Vybrali jsme nejúspěšnější filmy Brendana Frasera. Podívejte se

Dan Lechmann

Dan Lechmann

11. 2. 2012

FOTO: brendan-fraser-mummyCelé dětství cestoval. Svoji premiéru ve filmu si odbyl v roli pračlověka. Všichni se smáli při jeho geniálním výkonu v komedii Král džungle. A každý si ho bezpochyby zamiloval v Mumii.

FOTO: brendan-fraser-mummy

Brendan Fraser jako Rick O'Connell, Zdroj: distributor filmu

Řeč je o 43letém herci Brendanu Fraserovi.

Tento rodák z amerického státu Indiana celé své mládí prožil na cestách. Možná proto takřka vždy ztvárňuje role dobrodruhů.

Film Mumie: Objevte nejděsivější chyby z města mrtvých

Pojďme se podívat na výčet jeho nejúspěšnějších filmů.

Mumie (1999)

Zdaleka ne první herecký počin, avšak nepochybně premiérový trhák, ve kterém Brendan po boku krásné Rachel Weisz ztvárňuje vojáka a dobrodruha Ricka O’Connella. V tomto filmu Fraser ukazuje svůj veliký herecký talent i silné paže a dokonale nás přivrtává do židlí, kdykoli jde do tuhého.

Dobrodružný horor, jak je tento snímek charakterizován, byl hitem své doby a jistě mnoho z nás hltalo zrníčka písku, zatímco se ostatní ve vedlejší místnosti cpali popcornem při svištění světelných mečů ve Hvězdných válkách: Skrytá hrozba.

Brendan Fraser v Mumii

Tak pojď!

Vždyť své dokazují i čísla – jen za první víkend promítání vydělal snímek více než polovinu svých nákladů (80 000 000 dolarů) a konečná suma činila dokonce pětinásobek. Možná si na tom režisér a zároveň scenárista Stephen Sommers trošku namastil kapsu. Hm?

Mumie se vrací (2001)

Zasluhují si úspěšné filmy pokračování? To rozhodně. Po dvou letech se Brendan vrací v roli Ricka O’Connella, aby opět zachránil své blízké a možná i celý svět před spáry nespočinutého kněze Imhotepa.

Nechybí akce ani napětí a my skrze obrazovku prožíváme celé dobrodružství společně s naším hrdinou. Let vzducholodí, jízda doubledeckerem i mnoho pěstních potyček je jen slabým výčtem všech lákadel tohoto snímku.

Brendan Fraser v Mumii

Nebyla tam červená?

Tvrďák Fraser si tuto roli opět vychutnává se všemi fanfárami a závěrečný boj s obživlým Králem Škorpiónem v podání počítačově upraveného Dwaynea Johnsona je více než sladkou tečkou na závěr.

Mumie: Hrob Dračího císaře (2008)

Do třetice všeho dobrého. Anebo zlého?

Po několikaleté odmlce se nám znovu představuje již druhé pokračování dobrodružného hororu Mumie. Z Egypta se tentokrát přesouváme do Číny, abychom si zde prohlédli Terakotovou armádu a zároveň i probudili další Pandořinu skříňku. Znovu nás tedy čeká hodně akce, střelby a mumifikovaných těl při honbě za záchranou světa.

Třetí díl však přináší i řadu změn. Do režisérského křesla usedl Rob Cohen a před kamerami se do role archeoložky Evelyn O’Connellové vžila Maria Bello. Jestli tyto změny sérii prospěly, však musíte posoudit sami.

Co se však nemění, jsou v prvé řadě herecké výkony. Brendan je opět skvělý, rozesměje vás i vynervuje současně a vy zjistíte, že jste si zrovna vytrhli pramen vlasů a ještě se k tomu smějete. Na vyšší můstek tento snímek staví i přítomnost kung-fu hvězd, jako je například Jet Li či Michelle Yeoh. Bohužel ale ve výsledku tento film nepřináší nic nového. Završení celé série se sice nevyvedlo úplně do puntíku, ale trauma vám to určitě nepřivodí.

Cesta do středu Země (2008)

Skutečné dobrodružství, na které jsme dlouho čekali! Příběh na motivy knihy Julese Vernea. V hlavní roli Brendan Fraser. A to vše ve 3D!

Brendan Fraser v Cestě do středu Země

Cesta do nebo ze středu Země?

Eric Brevig se jednoho dne rozhodl, že natočí film dle knihy, kterou všichni četli. No a docela se mu to i povedlo.

Akce, napětí, dějové zvraty, pěkné efekty, nádherná prostředí… V tomto snímku je opravdu hodně věcí, na které se dá dívat. Včetně herečky Anity Briemové, která zde ztvárňuje průvodkyni Hannah Ásgeirssonovou. Děj je prostý – Trevor Anderson (B. Fraser) se společně se svým synovcem Seanem vydává hledat ztraceného bratra.

V honbě za cílem se však dostávají až do nitra naší planety. Že jste tenhle film ještě neviděli? Tak na co ještě čekat? Snad jen na 3D televizi v obýváku…

Inkoustové srdce (2008)

Rok 2008 byl pro diváky velmi přívětivý. Do kin dorazily tři tituly v čele s B. Fraserem.

Posledním kouskem, který zde vyzdvihnu, je Inkoustové srdce. Film v režii Iaina Softleyho není sice kasovním trhákem, ale účel plní. Na své si zde přijdou fanoušci fantasy, dobrodružných akcí, ale i literatury. Svět fantazie a malebné scény hladí oko diváka a nedávají mu možnost odtrhnout pohled od obrazovky.

Napětí navíc podtrhuje vydařený soundtrack a vy jen strnule čekáte, co přijde. Nejvýznamnějším tahounem je přitom příběh, zajímavý nápad a řada známých tváří, jako třeba Paul Bettany (Kazatel), Jim Broadbent (Harry Potter) či Andy Serkis (Pán prstenů),…

Autorka předlohy Cornelia Funke si jako inspiraci pro postavu hlavního hrdiny Moa Folcharta vybavila právě herce Brendana Frasera a před natáčením si doslova vyprosila jeho účast na tomto snímku. Pokud tedy nevíte, jestli si přečíst nějakou knihu anebo se podívat na pěkný film, zhlédnutím Inkoustového srdce zabijete dvě mouchy jednou ranou.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Vybrali jsme nejúspěšnější filmy Brendana Frasera. Podívejte se

Hide picture