Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

Star Wars Epizoda I: Skrytá hrozba: Vysněné dítě i kritizovaný paskvil

Simona Nyitrayová

Simona Nyitrayová

30. 1. 2012

FOTO: Jake Lloyd jako Anakin Skywalker ve filmu Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozbaDo kin přichází sága Star Wars konečně ve správném pořadí. Jako první uvidíme ve 3D Epizodu I: Skrytou hrozbu. Poprvé byla uvedena před 13 lety pod tíhou obrovských očekávaní fanoušků původní trilogie. Naplnila je nebo spíše zklamala?

FOTO:anakin-skywalker-jake-lloyd-priorita

Tichá voda břehy mele, Zdroj: distributor filmu

George Lucas často vysvětloval, že svůj příběh Hvězdných válek natočil ve změneném pořadí jednotlivých epizod z důvodu nedostatečné filmové technologie pro svoji vizi.

Paradoxně ale původní filmy Nová naděje (1977), Impérium vrací úder (1980) a Návrat Jediho (1983)  získaly množství ocenění za svůj přínos do filmových triků a staly se mezníkem v natáčení fantasy filmů.

VIDEO: Lucas změnil Star Wars při převodu na Blu-ray! Podívejte se

Když se po víc než 10 letech rozhodl Lucas vrátit k Star Wars a ukázat divákům zrod Dartha Vadera, bylo to uskutečnění snu pro všechny staré fanoušky a možnost získat potencionálně nové obdivovatele.

Lucas, zběhlý ve filmovém průmyslu, si zachovával chladnou hlavu ohledně možných reakcí publika. Po zkušenosti s Novou nadějí věděl, že se dočká chvály i nemilosrdné kritiky. Kromě toho, jako autor filmu neměl a nemá vůči divákům žádnou povinnost, nýbrž práva.

FOTO: star-wars-episode-i

Kdysi byli jěstě Jediové ve většině

Skrytá hrozba navazuje na původní filmy v kostýmech, přostředích i v naznačené historii galaxie. Vystupují v ní kromě očekávaných postav taky zcela nové, např. Jar Jar Binks.

Star Wars ve 3D bude pro úplně novou generaci fanoušků, říká Anakin

Ubohý Gungan se dočkal snad největší kritiky jako zbytečný a nevydařený charakter (i když samozřejmě  existuje určitý okruh jeho fanoušků). Další výhrady byli vzneseny vůči nízkému věku Anakina, který limitoval akci. Pomalé tempo, nedostatek dechberoucích momentů nebo emociálních vrcholů – to vše a mnoho dalšího si Lucas musel vyslechnout a zřejmě to slýchá dodnes.

Na druhé straně, film dosáhl zisk téměř 1 miliardu dolarů a byl nominován na 3 Oscary. Použilo se 2000 speciálních efektů, co byl na tehdejší dobu rekord. Bitevní scény se připravovaly víc než 2 roky, natáčení s herci oproti tomu trvalo pouhých 65 dnů.

Ve světle následujících epizod Klony útočí a Pomsta Sithů i celé ságy zůstává Skrytá hrozba méně vyzdvihovanou mladší sestrou. Bude však určitě stát za pozornost její pojetí ve 3D. Pořád totiž představuje začátek jednoho velkého příběhu a možná taky jeho nejnevinnější podobu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Star Wars Epizoda I: Skrytá hrozba: Vysněné dítě i kritizovaný paskvil

Hide picture