Menu
FANZINE.cz
Fantasy seriály

11 zajímavostí ze Hry o trůny. Král Joffrey si zahrál s Batmanem

Jak vůbec vznikla znělka k seriálu? A věděli jste, z čeho bylo vyrobeno syrové koňské srdce, které musela Daenerys sníst? Nebo proč Hodor ve volném čase obráží irské kluby? V následujícím článku zjistíte, jak dobře vlastně znáte svou oblíbenou ságu Hra o trůny.

1. Hra o da Vinciho

Úvodní znělka Hry o trůny byla inspirována tvorbou jednoho z největších malířů všech dob. Zobrazení mapy Západozemí s detaily na jednotlivé budovy, ozubená kolečka a všechny další mechanismy připomínající boj o moc, to všechno vzniklo na základě díla Leonarda da Vinciho. A spojitostí je daleko víc. Například seriál, který se začal vysílat v loňském roce a bývá většinou diváků přirovnáván ke Hře o trůny, je příhodně nazvaný Da Vinciho démoni.

2. Co by tomu řekl Batman, milý Joffrey?

S některými herci se jejich výrazné role táhnou po celý život. Jinak tomu asi nebude ani u Jacka Gleesona, který se divákům už nejspíš navždy vryl do paměti jako krutý král Joffrey. Je to ale sotva pár let, co se jako chudý klučina krčil někde promočený v činžáku a zíral na svého oblíbeného superhrdinu.

Nevzpomínáte si? Jak Gleeson totiž svou první větší roli získal ve snímku Batman začíná, kde by nejspíš ani samotného Batmana nenapadlo, že tahle mladší verze Draca Malfoye jednou bude nemilosrdným a nenáviděným panovníkem. Jak Gleesonovi kdysi napsal samotný George R. R. Martin: „Gratuluji k tvému úžasnému výkonu, všichni tě nenávidí.“

FOTO: Hra o trůny + Batman - koláž

Pomohl by mu tenkrát Batman, kdyby věděl, kam ta dnešní mládež spěje?

3. Lily Allen málem svedla svého bratra

Theona Greyjoye si v úspěšné televizní sérii zahrál bratr známé popové zpěvačky Lily Allen. I jí byla nabídnuta role, dokonce sourozenecká stejně jako v reálném životě. Problém byl, že jim scénář předepisoval hodně incestních scén, což by samozřejmě bylo nepříjemné pro obě strany. Sama Lily prohlásila, že jí dělá potíže v seriálu sledovat bratra, jak si užívá s někým jiným, natož aby se toho stala ona sama součástí, takže nakonec s díky odmítla.

4. Koňské srdce z gumových medvídků

Syrové koňské srdce, které musela těhotná Daenerys sníst podle dothrackých tradic, bylo vyrobeno z více než tří kil hmoty podobné gumovým medvídkům. Její představitelka Emilia Clarke ale v rozhovoru prozradila, že potlačovaný odpor nebyl před kamerami vůbec předstíraný. „Řekli mi, že to bude jako jíst gumové medvídky, ale ty to nepřipomínalo ani náhodou. Bylo to spíš jako ztuhlá marmeláda s umělým barvivem a sušenými těstovinami,“ popisuje herečka.

5. Herečka adoptovala zlovlka

Sophie Turner si po první řadě seriálu domů odvedla psa, který ztvárnil zlovlka Zunni po boku její role Sansy. „Celé dětství jsem hrozně chtěla psa, ale rodiče si to nepřáli. Do Lady (Zunni) jsem se při natáčení okamžitě zamilovala, tak jsme ji adoptovali,“ usmívá se herečka.

FOTO: Hra o trůny - Sophie Turner - HBO

Není výjimkou, když se láska před kamerami přesune i do soukromí. I v případě zvířat. Zdroj: HBO

6. Targarienům koluje v žilách dickensovská krev

Harry Lloyd, představitel Viseryse Targariena, je jedním z těch, kteří mají úspěch a slávu už v DNA. Výjimečně sice nešlo o rodiče působící v herecké nebo hudební branži, ale jeho pra-pra-pradědečkem byl slavný anglický spisovatel Charles Dickens.

7. Nová generace Hry o trůny

Většina z nás může rodičům děkovat za to, že nejsme hollywoodská generace pojmenovávaná po ovoci, autech, plážích či různých druzích vzácných bonsají. V době seriálů jako je Hra o trůny, ale zároveň roste i počet dětí, u nichž se s výběrem jména nechali rodiče inspirovat podle oblíbených postav.

Jen v roce 2012 bylo napočítáno přes 160 dětí se jménem Khaleesi, tedy jedním z označení pro Daenerys Targaryen. Arya, nejmladší dcera Eddarda Starka se zase předloni stala skokanem roku – zatímco v roce 2011 obsadila 711. místo v žebříčku dětských jmen, o rok později už se vyšplhala na příčku 413.

8. Kifindirgi yer addakh haz alegre?

Khaleesi ale přitom ani jméno není, konkrétně to znamená „královna“ v uměle vytvořené řeči Dothraků. Aby tento jazyk působil autenticky, bylo vytvořeno přes 3 000 výrazů, při kterých se primárně vycházelo z estonštiny, turečtiny i svahilštiny. Následkem toho byl boom internetových blogů, na kterých naleznete podrobnou etymologii i použití jednotlivých dothrackých slov.
(Mimochodem, výše uvedená věta znamená v překladu Proč jsi snědl tu kachnu?)

FOTO: Hra o trůny - Jason Momoa a Emilia Clarke - HBO

Ovládat řeč Dothraků může být i zdraví nebezpečné. Minimálně pro vaše hlasivky. Zdroj: HBO

9. Krev místo lepidla

Když se kácí les, tak lítají třísky. A když se točí Hra o trůny, tak stříká krev proudem. I když je jen falešná, dokáže hercům často připravit nepříjemné chvilky. Taková Emilia Clarke ji během jedné scény měla na sobě tolik, že o přestávce díky ní zůstala přilepená k záchodovému prkýnku.

10. DJ Hodor

Napadlo by vás, že Kristian Nairn alias Hodor, tráví volný čas v klubech? A co teprve to, že tenhle přes dva metry vysoký chlap stojí v popředí u mixážního pultu a živí se jako DJ? Před natáčením seriálu to totiž vypadalo, že u téhle profese zakotví i natrvalo. Dnes ho můžete při oblíbené činnosti chytnout občas v klubu v jeho rodném Belfastu, kam se chodí tímto způsobem odreagovat.

11. Je libo krvavý koláček?

A bonus navíc. Pokud jste si v seriálu mezi intrikami, sexem a vraždami stihli všimnout i toho, čím se hrdinové živí, máme pro vás dobrou zprávu. Na motivy seriálu vznikla loni kuchařka A Feast of Ice and Fire, kde naleznete recepty na takové lahůdky jako je kuře na medu a osvěžující Cider ze Zimohradu či klasiku jako hovězí vývar. A pokud hledáte netradiční odpolední dezert, můžete zkusit třeba krvavé koláčky Dothraki.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

11 zajímavostí ze Hry o trůny. Král Joffrey si zahrál s Batmanem

Hide picture